Ortaokul 5.sınıf türkçe ders kitaplarındaki metinlerin kişilik tiplerine göre incelenmesi
Analysis of texts in secondary school 5th grade turkish coursebooks according to personality types
  1. Tez No: 947543
  2. Yazar: AHMET KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın temel amacı ortaokul 5. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan metinleri beş faktör kişilik modeli“dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk (öz disiplin), nevrotiklik, gelişime/deneyime açıklık”bakımından incelemektir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma materyali Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'ne göre hazırlanan ve 2024 - 2025 eğitim ve öğretim yılında okutulan, Millî Eğitim Bakanlığı Yayınevi tarafından basılan 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı I ve II'de tespit edilen 18 hikâye edici metinden oluşmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda beş faktör kişilik modeli göz önünde bulundurularak metinler okunmuş ve o metinlerden beş faktör kişilik özelliğini yansıtan örnek parçalar tespit edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 5. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan hikâye edici metinlerdeki karakter özelliklerinin toplamda 151 kere tekrar edildiği tespit edilmiştir. Ayrıca en çok tekrar eden kişilik özelliğinin sorumluluk olduğu belirlenirken onu sırasıyla deneyime açıklık, uyumluluk, dışa dönüklük ve duygusal dengenin izlediği görülmüştür. İncelenen metinlerde kişilik özelliklerinin en çok tekrar edildiği metnin“Her Yüreğe Nakış Gerek”(f= 15) metni olduğu, kişilik özelliklerinin en az tekrar edildiği metinlerin ise“Gözüm Arkada Kalmayacak”(f= 5) ile“Ne Olacak Bu Yemek Sorunu”(f= 5) metinleri olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarından hareketle çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the texts in the 5th grade secondary school Turkish textbooks in terms of the five-factor personality model“extraversion, agreeableness, conscientiousness (self-discipline), neuroticism, openness to development/experience”. In this study, document review, one of the qualitative research methods, was used. The study material of the research consists of 18 narrative texts identified in the 5th grade Turkish textbook I and II, prepared according to the Turkey Century Education Model and taught in the 2024-2025 Academic Year and published by the Ministry of National Education Publishing House. In line with the purpose of the research, the texts were read considering the five-factor personality model and sample passages reflecting the five-factor personality traits were identified from those texts. Descriptive analysis was used in the analysis of the obtained data. As a result of the research, it was determined that the narrative texts in the 5th grade Turkish textbook were repeated 151 times in total. In addition, it was determined that the most repeated personality trait was conscientiousness, followed by openness to experience, agreeableness, extroversion and emotional balance. In the texts examined, it was determined that the text in which the personality traits were repeated the most was“Her Yüreğe Nakış”(f= 15), while the texts in which the personality traits were repeated the least were“Gözüm Arkada Kalmayacak”(f= 5) and“Ne Olacak Bu Yemek Sorun”(f= 5). Various suggestions were made based on the results of the research.