Türkçenin yabancı dil olarak öğretiminde radyo tiyatrolarında yer alan deyim ve atasözlerinin kullanımı
The use of idioms and proverbs in radio dramas for teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 947551
  2. Yazar: MELİKE BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİYE USLU ÜSTTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, radyo tiyatrosunun deyim ve atasözlerinin öğretiminde bir araç olarak kullanılabilirliği incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, radyo tiyatrosu metinlerinin dil öğretimi sürecinde dinleme becerisinin geliştirilmesindeki katkısını analiz etmek ve dil becerilerini geliştirmeye yönelik etkinlik önerileri sunmaktır. Bu bağlamda, Türkiye Radyo Televizyon Kurumuna (TRT) ait on beş radyo tiyatrosu oyunu incelenmiştir. Seçilen eserlerde yer alan deyimler ve atasözleri belirlenerek bu unsurların dil öğretimi açısından taşıdığı değer üzerine bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırmada, deyim ve atasözlerinin bağlam içinde kullanılmasının özellikle dinleme ve konuşma becerilerini geliştirme açısından öğrencilere katkı sağlayabileceği saptanmıştır. Ayrıca bu ifadelerin kültürel aktarım ve anlama düzeyinde de öğrencilere derinlik kazandırdığı görülmüştür. Çalışmanın sonunda dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini geliştirmek amacıyla radyo tiyatrosu metinlerinin kullanımına yönelik etkinlik önerileri sunulmuştur. Radyo tiyatrosunun dil öğretiminde özgün bir kaynak olarak kullanılabileceği, deyim ve atasözlerinin öğretiminde etkili bir yöntem sunabileceği ortaya konmuştur. Bu bağlamda, radyo tiyatrosunun sadece dil becerilerinin geliştirilmesinde değil aynı zamanda kültürel bilinç kazandırmada da önemli bir araç olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the usability of radio theatre as a tool for teaching idioms and proverbs. The primary aim of the research is to analyze the potential contributions of radio theatre scripts to the language teaching process and to propose activities aimed at enhancing language skills. For this purpose, fifteen radio theatre plays from the Turkish Radio and Television Corporation (TRT) were analyzed. Idioms and proverbs in the selected works were identified and evaluated in terms of their significance for language teaching. The study found that using idioms and proverbs in context significantly contributes to the development of listening and speaking skills in learners. Moreover, these expressions were observed to enhance learners' cultural understanding and depth of comprehension. At the end of the study, activity suggestions were developed to integrate radio theatre scripts into teaching practices aimed at improving listening, speaking, reading, and writing skills. It was determined that radio theatre can be utilized as an innovative resource in language teaching and serves as an effective method for teaching idioms and proverbs. Additionally, radio theatre was assessed to be a valuable tool not only for improving language skills but also for fostering cultural awareness.