Sığırlarda oosit in vitro maturasyonunda plateletten zengin plazma ve farklı hormonların kullanımı
Use of platelet rich plasma and different hormones in the in vitro maturation of oocyte in cattle
- Tez No: 947567
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİN CEDDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada, plateletten zengin plazma (PRP), folikül uyarıcı hormon (FSH) ve gebe kısrak serum gonadotropini (PMSG) hormonunun in vitro maturasyon (IVM) oranına etkileri araştırılmıştır. Araştırmada üç deney gerçekleştirilmiştir. Birinci deneyde PMSG'nin farklı dozlarının, ikinci deneyde karşılaştırmalı olarak PMSG ile FSH hormonun, üçüncü deneyde ise PRP'nin farklı dozları ile fetal sığır serumunun (FBS) IVM oranına etkileri kontrollü olarak karşılaştırılarak araştırılmıştır. Oositler, mezbahadan elde edilen ovaryumlardan sağlanmıştır. Birinci deney sonucunda; kültür ortamında PMSG'nin 40 IU/mL dozunun kümülüs genişlemesi oranına etkisi diğer gruplara kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0.05), bu gruplar kontrol grubuna kıyasla yüksek kümülüs genişlemesi oranı göstermişlerdir (p0.05). Üçüncü deneyde; %5 ve %10 PRP kullanılan gruplarda %15 PRP grubuna kıyasla yüksek düzeyde kümülüs genişlemesi oranı tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of platelet rich plasma (PRP), follicle stimulating hormone (FSH) and pregnant mare serum gonadotropin (PMSG) hormone on in vitro maturation (IVM) rate were investigated. Three experiments were conducted in the study. In the first experiment, different doses of PMSG, in the second experiment, PMSG and FSH hormone were compared comparatively, and in the third experiment, different doses of PRP and fetal bovine serum (FBS) were compared in a controlled manner and investigated. Oocytes were obtained from ovaries obtained from slaughterhouses. As a result of the first experiment; the effect of 40 IU/mL dose of PMSG in culture medium on cumulus expansion rate was found to be significantly higher compared to the other groups (p0.05), these groups showed a higher cumulus expansion rate compared to the control group (p0.05). In the third experiment; a higher cumulus expansion rate was detected in the groups using 5% and 10% PRP compared to the 15% PRP group (p0.05).