Rat sepsis modelinde Punica granatum ekstraktının akciğer ve böbrek üzerindeki antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkilerinin araştırılması
Investigation of the antimicrobial and anti-inflammatory effects of Punica granatum extract on lung and kidney in rat sepsis model
  1. Tez No: 947566
  2. Yazar: SENA ŞAHİN AKTURA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİHNİ AÇAR YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Histology and Embryology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sepsis, enfeksiyon sonucu bağışıklık sisteminin aşırı ve kontrolsüz aktivasyonu ile gelişen ciddi bir klinik tablodur. Aşırı salgılanan proinflamatuar mediyatörler, sistemik vazodilatasyon ve damar geçirgenliğinde artışa neden olur. Mikrotrombüs oluşumu ile perfüzyon bozulur, kan akışı azalır ve doku oksijenlenmesi yetersiz hale gelir. Bu durum, başta akciğer ve böbrek olmak üzere organ disfonksiyonlarına yol açar. Hızlı tanı ve uygun antibiyotik tedavisi, mortalite ve morbiditeyi önemli ölçüde azaltabilmektedir. Ancak, artan mikrobiyal direnç nedeniyle sepsis kaynaklı ölümlerin, 2050 yılına kadar kanser kaynaklı ölümleri aşacağı öngörülmektedir. Bu nedenle, bitki kökenli bileşiklerin antimikrobiyal potansiyelinin araştırılması önem kazanmıştır. Çalışmanın amacı, Punica granatum kabuk özütünün (PGKE), lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenen akut akciğer ve böbrek hasarı üzerindeki antimikrobiyal ve anti-inflamatuar etkilerini değerlendirmektir. 36 adet erkek Sprague-Dawley rat kontrol, sepsis, PGKE100 (100 mg/mL) ve PGKE300 (300 mg/mL) gruplarına ayrıldı. 7 gün boyunca oral PGKE uygulandı, ardından tüm gruplara (kontrol hariç) 10 mg/kg LPS intraperitonal olarak enjekte edildi. Serumda BUN, Cr, CRP ve doku örneklerinde TBARS, GSH, TLR4, NF-κB, TNF-α ve IL-10 düzeyleri analiz edildi. PGKE'nin Acinetobacter baumannii, Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa ve Metisilin dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) suşları üzerindeki antibakteriyel etkinliği agar kuyucuk difüzyon yöntemi ve minimal inhibitör konsantrasyon (MİK) yöntemi ile değerlendirildi. Sepsis grubuyla karşılaştırıldığında, PGKE gruplarında BUN, Cr, CRP, TBARS ve GSH seviyelerinin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı tespit edildi. Sepsis grubundaki yüksek TLR4, TNF-α ve IL-10 seviyeleri ile NF-κB ekspresyonunun PGKE ile azaldığı, akciğer ve böbrek hasarına karşı doku koruyucu etki sağladığı belirtildi. Ayrıca, A.baumannii ve MRSA gibi dirençli patojenler üzerinde PGKE'nin düşük dozlarda dahi antimikrobiyal etki gösterdiği tespit edildi. PGKE'nin, akciğer ve böbrek doku hasarını anlamlı düzeyde azalttığı ve antibakteriyel etkinliği ile sepsis gibi enfeksiyon temelli tablolarda mevcut tedavilere destekleyici bir alternatif olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sepsis is a severe clinical condition caused by excessive and uncontrolled immune activation in response to infection. Overproduction of proinflammatory mediators leads to systemic vasodilation, increased vascular permeability, and microthrombus formation, resulting in impaired perfusion, reduced oxygen delivery, and organ dysfunction, especially in the lungs and kidneys. Early diagnosis and appropriate antibiotic therapy can significantly reduce morbidity and mortality. However, predicted that due to rising microbial resistance by 2050, sepsis-related deaths will surpass those caused by cancer. Therefore, investigating the antimicrobial potential of plant-derived compounds has gained importance. This study aims to evaluate the antimicrobial and anti-inflammatory effects of Punica granatum peel extract (PGPE) on lipopolysaccharide (LPS)-induced acute lung and kidney injury. Thirty-six male Sprague-Dawley rats were divided into control, sepsis, PGPE100 (100 mg/mL), and PGPE300 (300 mg/mL) groups. PGPE was administered orally for seven days, and then, all groups (except the control) received an intraperitoneal injection of 10 mg/kg LPS. Serum BUN, Cr, CRP and tissue TBARS, GSH, TLR4, NF-κB, TNF-α, and IL-10 levels were analyzed. The antibacterial activity of PGPE against Acinetobacter baumannii, Escherichia coli, Enterococcus faecalis, Pseudomonas aeruginosa, and methicillin-resistant Staphylococcus aureus (MRSA) was assessed with the agar well diffusion and minimum inhibitory concentration (MIC) methods. Compared to the sepsis group, BUN, Cr, CRP, TBARS, and GSH levels were significantly decreased in the PGPE-treated groups. Elevated TLR4, TNF-α, and IL-10 levels, as well as NF-κB expression observed in the sepsis group, were reduced by PGPE treatment, indicating a protective effect against lung and kidney tissue injury. Furthermore, PGPE demonstrated antimicrobial activity even at low doses, particularly against resistant pathogens such as A.baumannii and MRSA. PGPE significantly reduced lung and kidney tissue damage and exhibited notable antibacterial activity, which may serve as a supportive therapeutic alternative in infection-related conditions such as sepsis.