Özel gereksinimli kardeşe sahip çocukların duygu düzenleme becerileri ile ebeveyn-çocuk ilişkisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between emotion regulation skills and parent-child relationship of children with siblings with special needs
- Tez No: 947568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Duygular, bireyin olaylar karşısında kendi iç dünyasında uyandırdığı yoğun hislerdir ve her birey kendine özgüdür. Hangi duygunun hissedildiği bu duyguyu tetikleyen deneyimlere ve bireyin kişisel özelliklerine göre değişmektedir. Duygu düzenleme becerisi ise karşılaşılan duyguları tanıma, anlama ve uygun tepkiler verebilme durumudur. Ruh sağlığının korunması ve yaşam döngüsünde huzurlu olabilmek için duygu düzenleme becerisine sahip olmak, hayatın akışında bu beceriyi kullanabilmek oldukça önemlidir. Duygu düzenleme korku, endişe, stres, sevinç, heyecan gibi olumlu ve olumsuz duygu yüklü tüm sosyal normlar ve roller sırasında bireyin aktif bir biçimde mevcut durumu kontrol etmesini gerektirir (Russell, 2003). Duygular, biyolojik, psikolojik ve çevresel etkenlerin dahil olduğu karmaşık etkileşimleri kapsar. Bu nedenle çocukluk döneminde duyguları fark edebilme ve düzenleyebilme becerileri kritik bir önem taşımaktadır. Çocukların karmaşık duyguları fark edebilme, düzenleyebilme becerileri geliştirmeleri, ilerleyen süreçlerde zorluk yaşamamalarına ve ergenlik dönemine girilmesiyle birlikte artacak olan duygusal çalkantılardan çocuğun başarıyla çıkmasına zemin hazırlamaktadır (Cankings & Hill 2007). Çocuğun etkilendiği ilk ve yakın çevre ilişkileri ise aile içinde yaşanmaktadır. Aile bir sistem olarak ele alındığında ve ailedeki tüm üyelerin birbirinden etkilendiği düşünüldüğünde ebeveyn-çocuk ve diğer kardeşler arasındaki ilişkinin, duygu düzenleme becerilerini doğrudan etkilendiği belirtilmektedir (Ünal & Baran, 2012). Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda bu tez, özel gereksinimli bir kardeşe sahip olmanın, sağlıklı kardeşlerde duygu düzenleme becerilerini, ebeveyn-çocuk ilişkisi bağlamında nasıl etkilediğini incelemek amacıyla yapılacaktır. Kaynakça: Uslu, I.U. (2016) Annelerin çocukların duygularına ilişkin inançları ve çocuğun duygu düzenleme becerileri ile annelerin çocuklarıyla duygu içerikli konuşmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Yüksek Lisans Tezi) Hacettepe Üniversitesi.
Özet (Çeviri)
Emotions are the intense feelings that an individual evokes in his/her inner world in response to events, and each individual is unique. Which emotion is felt varies depending on the experiences that trigger this emotion and the personal characteristics of the individual. Emotion regulation skill is the ability to recognize and understand the emotions encountered and to respond appropriately. It is very important to have emotion regulation skills and to be able to use this skill in the flow of life in order to protect mental health and be peaceful in the life cycle. Emotion regulation requires the individual to actively control the current situation during all social norms and roles loaded with positive and negative emotions, such as fear, anxiety, stress, joy and excitement (Russell, 2003). Emotions involve complex interactions involving biological, psychological and environmental factors. Therefore, the ability to recognize and regulate emotions during childhood is of critical importance. Children's development of the ability to recognize and regulate complex emotions paves the way for them to avoid difficulties in the future and to successfully overcome the emotional turmoil that will increase with the onset of adolescence (Cankings & Hill 2007). The first and closest environmental relationships that affect the child are experienced within the family. Considering the family as a system and considering that all members of the family are affected by each other, it is stated that the relationship between parent-child and other siblings directly affects emotion regulation skills (Ünal & Baran, 2012). Considering all these, this thesis will be conducted to examine how having a sibling with special needs affects the emotion regulation skills of healthy siblings in the context of the parent-child relationship. Source: Uslu, I.U. (2016) Examining the relationship between mothers' beliefs about children's emotions, the child's emotion regulation skills and mothers' emotional conversations with their children (Master's Thesis) Hacettepe University.