Farklı antioksidanların (pentoksifilin ve borik asit) in vitro sığır embriyo kültür medyumlarına ilavesinin embriyo gelişimi ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of different antioxidants (pentoxifylline and boric acid) on embryo development and quality supplement in vitro bovine embryo culture mediums
  1. Tez No: 604478
  2. Yazar: FATMA SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Veteriner Hekimliği, Biotechnology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sunulan çalışmanın amacı, sığırlarda in vitro fertilizasyon uygulamalarında farklı antioksidanların (borik asit ve pentoksifilin) embriyo kültür vasatına ilavesi yapılarak, kültür ortamındaki oksidatif stresin azaltılıp elde edilen embriyo sayısının ve kalitesinin artırılmasıdır. Çalışmanın materyalini, mezbahada kesilen hayvanlardan elde edilen 330 ovaryum oluşturdu. Bu ovaryumlar üzerinden 2-8 mm çapındaki folliküller aspire edilerek 1894 adet oosit elde edildi. Elde edilen oositler arasından A ve B kalitede olan 1384 adeti maturasyon için kullanıldı. Oositler, 38,8°C'de ve %5,5 CO2´li ortamda yeterli nem varlığında CO2 inkübatöründe 21-24 saat süre IVM (Bioscience) ile mature edildi. Maturasyonunu tamamlayan 1210 adet oosit, fertilizasyon için IVF (Bioscience) ile aynı atmosferik koşullarda 12 saat süre ile fertilİze edildi. Fertilizasyonunu tamamlayan 979 oosit; kültür amacıyla 2 farklı antioksidanın farklı dozları ilave edilen gruplara ayrıldı. Elde edilen bu zigotlar pentoksifilin (3 mmol, 3,6 mmol, 4 mmol, kontrol) ve borik asit (2 ug, 1 ug, 0,04 ug, kontrol) grupları arasında dağıtıldı. Kültüre alınan zigotların 48. saatte bölünme durumları kontrol edildi. Toplamda 744 adet zigotta bölünme gözlendi. Bölünen zigotların gruplar arasındaki farklılıklar değerlendirildi. Pentoksifilin grubunda kültüre alınan 505 zigottan 343 tanesinde (%67,92) bölünme gözlenirken, borik asit grubunda 474 adetten 401 tanesinin (%84,59) bölündüğü gözlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to increase the number and quality of embryos obtained by reducing the oxidative stress in the culture medium by supplementing boric acid and pentoxifylline, a good antioxidant, to the embryo culture in an in vitro fertilization study. The study material was consisted of 330 ovariums achived from animals slaughtered in the abattoir. 1894 oocytes were obtained by aspirating follicles of 2-8 mm diameter from ovaries. A and B quality 1384 oocytes were placed into maturation. Maturation was achieved at 38,8° C with 5.5% CO2 and atmospheric O2 in CO2 incubator with IVM (Bioscience) in for 21-24 hours. Mature 1210 oocytes were fertilized for 12 hours under the same atmospheric conditions as IVF (bioscience) for fertilization. 979 oocytes fertilized; distributed between pentoxifylline (3 mmol, 3.6 mmol, 4 mmol, control) and boric acid (2 ug, 1 ug, 0.04 ug, control) groups. Cultured zygotes were controlled situation of division at 48th hour later. A total of 744 zygote division was observed. Divided zygotes were evaluated differences between the groups. In the pentoxifylline group, 343 (67.92%) of the 505 zygotes cultured was observed divided, whereas 401 (84.59%) of the 474 were divided in the boric acid group.