Prediyabetik hastalarda trigliserid glikoz indeksi ile trigliserit/HDL oranının metabolik parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between triglyceride glucose index and triglyceride/HDL ratio with metabolic parameters in prediabetic patients
- Tez No: 947573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA TASLAMACIOĞLU DUMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş: Prediyabet, birçok metabolik komplikasyonun henüz başlamadığı ya da subklinik düzeyde seyrettiği bir dönemi temsil eder. Bu nedenle prediyabetin erken tanısı önemlidir. Son yıllarda Trigliserid-Glukoz (TYG) indeki ve Trigliserid/HDL oranı gibi yeni biyobelirteçler prediyabetin belirlenmesinde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, prediyabetik bireylerde TyG ve TG/HDL oranlarının metabolik parametrelerle ilişkisini değerlendirmeyi ve bu oranların prediyabeti öngörmedeki potansiyel tanısal değerini ortaya koymayı amaçladık. Materyal-metot: Çalışmamıza prediyabetik bireyler ve sağlıklı bireylerden oluşan kontrol dahil edilmiştir. Çalışma da hastaların vital bulguları, antropometrik ölçümleri ve laboratuvar değerleri kaydedildi. Gruplar arası bu parametreler ile TyG ve TG/HDL oranı istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya prediyabetik grupta 32 kadın, 17 erkek, kontrol grubunda 27 kadın, 20 erkek olmak üzere toplam 96 kişi alındı. Prediyabet grubunun yaş ortalaması 47 (23-70) yıl, kontrol gurubunda 32 (18-69) yıl idi. Laboratuvar değerlerinden HbA1c, glikoz, ürik asit, GGT, trigliserid, LDH prediyabet grubunda kontrol gurubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek saptandı. TyG ile yaş, sistolik ve diyastolik kan basıncı, bel çevresi, ürik asit, HbA1c, glikoz ve GGT arasında; TG/HDL ile ise bel çevresi, ürik asit, HbA1c ve GGT arasında pozitif yönde korelasyon saptandı. ROC eğrisi analizi ile TyG değerinin 4,51'in üzerinde ise prediyabeti göstermedeki özgüllüğü %61 ve duyarlılığı %68 olarak belirlenirken (p=0.007, AUC:0.61, %95 G.A.: 0.55-0.77) TG/HDL Oranının 2'nin üzerinde ise prediyabeti göstermedeki özgüllüğü %61 ve duyarlılığı %57 olarak belirlendi (p=0.02, AUC:0.64, %95 G.A.: 0.52-0.75). Sonuç: TyG ve TG/HDL oranının prediyabet tanısında ve prediyabetik bireylerde metabolik komplikasyonların öngörülmesinde kullanılabilecek basit ve güvenilir parametreler olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Prediabetes represents a stage in which many metabolic complications have either not yet developed or remain at a subclinical level. Therefore, early diagnosis of prediabetes is critically important. In recent years, novel biomarkers such as the Triglyceride-Glucose (TyG) index and the Triglyceride-to-HDL cholesterol (TG/HDL-C) ratio have been increasingly utilized in the identification of prediabetes. This study aimed to evaluate the associations between the TyG index and TG/HDL-C ratio and various metabolic parameters in individuals with prediabetes, and to investigate the potential diagnostic value of these indices in predicting prediabetes. Material and Method: Prediabetic individuals and healthy subjects, serving as the control group, were included in this study. Vital signs, anthropometric measurements, and laboratory parameters of all participants were recorded. TyG and TG/HDL-C indices were statistically analyzed between groups and in relation to associated markers. Results: A total of 96 participants were included in the study, comprising 32 females and 17 males in the prediabetic group, and 27 females and 20 males in the control group. The mean age was 47 years (range: 23–70) in the prediabetic group and 32 years (range: 18–69) in the control group. Among laboratory parameters, HbA1c, glucose, uric acid, GGT, triglycerides, and LDH levels were significantly higher in the prediabetic group compared to the control group. A positive correlation was found between the TyG index and age, systolic and diastolic blood pressure, waist circumference, uric acid, HbA1c, glucose, and GGT levels. Similarly, the TG/HDL-C ratio was positively correlated with waist circumference, uric acid, HbA1c, and GGT. According to ROC curve analysis, a TyG index value above 4.51 predicted prediabetes with 61% specificity and 68% sensitivity (p = 0.007, AUC: 0.61, 95% CI: 0.55–0.77), while a TG/HDL-C ratio above 2 predicted prediabetes with 61% specificity and 57% sensitivity (p = 0.02, AUC: 0.64, 95% CI: 0.52–0.75). Conclusion: We conclude that the TyG index and TG/HDL-C ratio are simple and reliable parameters that may be used to support the diagnosis of prediabetes and to predict metabolic complications in prediabetic individuals.