İstanbul Tıp Fakültesinde diyabetik ayak debridman öncesi ve sonrası klinik ve laboratuvar korelasyonu
Clinical and laboratuary correlation between before and after surgical treatment in diabetic foot in İstanbul University Faculty of Medicine
- Tez No: 496771
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELÇUK BAKTIROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: İstanbul Tıp Fakültesinde Diyabetik ayak infeksiyonlarında primer, major ve minor amputasyonları araştırılması. Gereç ve Yöntem:Bu çalışmada İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı, ve Su Altı Hekimliği ve Hiperbarik Tıp Ana Bilim Dalın'da görülüp, Kronik Yara Konseyi'nde değerlendirildikten sonra klinik olarak Wagner sınıflamasına göre evre 2 ve üzeri olduğu değerlendirilen 100 diabetik ayak tanılı hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Bu çalışma 2017 yılı sonundan başlayarak geriye doğru seçilen ilk 100 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların 78'i erkek, 22'si kadındı. Klinik değerlendirmede hastaların yara yüzeyi genişliği ve derinliği yanında, yaş, sigara kullanımı, BMI, Lökosit sayımı (WBC), C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), lökosit düzeyleri, glukolize hemoglobin (HbA1c) değeri, periferik arter hastalığı (PAH), kronik böbrek yetmezliği (KBY), retinopati, nöropati, osteomiyelit varlığı dikkatle araştırıldı. Bulguların analizi için SPSS 14.0 programı kullanıldı. Sürekli değişkenlerin grup karşılaştırması için T-testi, Mann-Whitney, Normalite testi, NPAR Testi, Ki-kare testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: To search for primary minor and major amputations in Diabetic Foot Infections performed in Istanbul Medical Faculty between 2014-2017. Material And Method: In this sudy, 100 patients with diabetic foot ulcer which are Stage 2 or above according to Wagner Classificationand had primary minor or major amputation, followed in Istanbul Faculty of Medicine General Surgery and Hyperbaric Medicine Clinics were retrospectively examined. In clinical determination, we took in consideration of C-reactive protein(CRP), Eritrocyte Sedimentation Rate (ESR), White Blood Count (WBC), Glucosilated Hemoglobin (HbA1c), Peripheral Arterial Disease (PAD), Chronic Kidney Failure (CKF), retinopathy, neuropathy, osteomyelitis existence and also the width and depth of the ulcers.. For analyzing of signs, SPPSS 14.0 program, for group comparison of continuous variables, T-Test, Mann-Whitney, Normality Test, NPAR Test, Chi sguare test were applied.