Duktal karsinoma in Situ olgularında mamografik ve ultrasonografik görüntüleme bulguları ile moleküler subtiplerin ilişkisi
Correlation of mammographic and ultrasonographic features with molecular subtypes in ductal carcinoma in Situ
  1. Tez No: 947595
  2. Yazar: ALEV DOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA GÜL İÇTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Senoloji Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Senoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı, duktal karsinoma in situ (DKİS) olgularında mamografi ve ultrasonografi (USG) bulgularının reseptör durumu ve moleküler alt tiplere göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek ve bu bulguların histopatolojik prognostik faktörlerle olası ilişkilerini değerlendirmektir. Bu retrospektif çalışmaya pür DKİS veya pür DKİS+mikroinvazyon (≤1 mm invaziv odak) tanısı almış toplam 119 DKİS olgusu dahil edilmiştir. Tümör boyutu, cerrahi sınırlar, nükleer grade, komedo nekroz ve hormon reseptör (ER, PR) ile HER-2 reseptör durumu gibi klinik ve histopatolojik veriler kaydedilmiştir. Lezyonlar reseptör durumuna göre 4 moleküler alt tipe ayrılmıştır. Mamografi ve USG görüntüleri BI-RADS 5. baskıya göre yeniden değerlendirilmiştir. USG'de lezyonlar kitle veya kitlesel olmayan olarak sınıflandırılmıştır. Radyolojik ve histopatolojik bulgular SPSS 27 ile karşılaştırılmıştır. HER2-pozitif lezyonlar USG'de daha sık izlenmiştir(p=0.024).
Özet (Çeviri)
This retrospective study aimed to determine whether mammographic and ultrasonographic (US) findings in ductal carcinoma in situ (DCIS) differ according to receptor status and molecular subtypes, and to evaluate their relationship with histopathological prognostic factors. A total of 119 DCIS cases (with or without microinvasion ≤1 mm) were analyzed. Data included tumor size, margins, grade, necrosis, and receptor status (ER, PR, HER2). Lesions were classified into four molecular subtypes. Imaging was re-evaluated per BI-RADS 5th edition. Lesions were categorized as mass or nonmass on US. HER2-positive lesions were more frequently visualized on US (p=0.024). On US, calcifications were more common in HER2-positive (54%) and PR-negative lesions (51%) (p=0.015 and p=0.046, respectively).