Birinci tür uç değer dağılımı, parametrelerinin tahmin yöntemleri ve bir uygulama
- Tez No: 8523
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ESENSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ö 2 Bu çalışma, yıllık taşkın serilerine en iyi uyduğu sapta nan Üç tür uç değer dağılımının parametrelerinin tahmi ninde en iyi tahmini veren yöntemi araştırmak amacıyla ya pılmıştır. Gözlenen değerlerin 1. tur üç değer dağılımına uygunluğu görüldükten sonra parametreler, momentler yönte mi, en çok olabilirlik yöntemi, en küçük kareler yöntemi tamamlanmamış ortalamalar yöntemi, olasılık ağırlıklı mo mentler yön temi, karıştırılmış momentler yöntemi ve en bü yük entropi yöntemine göre Ek-7'de yazılan bilgisayar programından yararlanarak tahmin edilmiştir. En iyi tahmini veren yöntemi bulmak amacıyla 7 = 2,5, 10, 25 yineleme periyodlarına karşılık gelen en büyük akım m ik tarları 1. tür uç değer dağılışından yararlanarak tahmin edilmiş ve aynı yineleme periyodlarına karşılık gelen göz lenen değerlerde Gumbel grafik kağıdı yardımı ile bulun duktan sonra“Taşkın sıklık koruma çalışmaları grubu ”nun geliştirdiği karşılaştırma yöntemi kul lanı l mıştır. Yöntemleri karşılaştıracak amacıyla oluşturulan çizelge 5.İ ve 5.2 yardımıyla, Türkiye'deki akım istasyonları için en iyi tahmini veren yöntemin en küçük kareler yöntemi olduğu bunu momentler yöntemi, en büyük entropi yöntemi, olasılık ağırlıklı momentler yöntemi, en çok olabilirlik yöntemi ve karıştırılmış, momentler tamamlanmamış ortalamalar yöntemi nin izlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
S S 1 M â 1 I The purpose of the present study is to search for the best estimation aethod that estimates parameter of the extreme value distribution type i in annual flood series. firsts the appropriateness of the observed value© to the distribution of the extreme value type i is determined. Then, parameters are estimated by moments saethod? maximum likelihood method., least squares method,, inconpiete means method, probability weighted raossents aethod, asixed moments method, principle of maximum entropy saethod by using annex T software, Maximum discharges corresponding the return periods. î = 2 s 5,,10. 25 is estimated using the parameters of the extre me value distribution type î to find the best estimation saethod. The observed values corresponding the same return period, is determined by using Gusabei graphics paper. Then, the cossparision method that is developed by“The work group of flood frequency ”, is used. The best estimation saethod for river gaging stations in Turkey j is found as the least squares aethod by using tab le 5.1 and 5.2 the succeding methods are found to be mo ments method., the principle of ffiaxisauia entropy,, probabi lity weighted ssoaents aethod.. Eaximusa likelihood aethods ssixed aossents.method and incompleted means sethod.