İstanbul'da çalışan aile hekimleri, aile hekimliği uzman ve asistanlarının 5A 5R sigara bıraktırma yaklaşımı ve tedavi bilgisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the 5A 5R smoking cessation interventions and knowledge among family physicians, family medicine specialists and residents working in İstanbul
  1. Tez No: 947601
  2. Yazar: HAYDAR KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE MERCAN BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, aile hekimliğinde 5A (Sor, Öner, Değerlendir, Yardım Et, Düzenle) ve 5R (İlişkilendir, Riskler, Ödüller, Engeller, Tekrar) sigara bırakma yaklaşımlarının uygulanma düzeyini, hekimlerin öz yeterliliklerini ve bu tutumları etkileyen faktörleri değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tasarıma sahip bu gözlemsel araştırma, 203 hekimin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Hekim tutumları, 5A ve 5R basamaklarına yönelik“pozitif sorgulama tutumu”ve“yetersiz sorgulama tutumu”olmak üzere iki kategoride değerlendirilmiştir. Demografik özellikler, sigara kullanımı, ailede sigara içen birey varlığı, motivasyonel görüşme ve tedavi yöntemlerine ilişkin özdeğerlendirme düzeyleri ile danışmanlık önündeki engeller, bağımsız değişkenler olarak ele alınmıştır. Veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiş; ayrıca Python kütüphaneleri kullanılarak makine öğrenmesi yöntemiyle kümeleme analizi yapılarak hekimlerin danışmanlık eğilimleri belirlenmiştir. BULGULAR: Katılımcıların yaş ortalaması 33,24 ± 6,97 yıl olup %43,8'i erkektir. Katılımcıların %6,9'u sigara bırakma danışmanlık sertifikasına sahipken, %62,6'sı hiç sigara kullanmamıştır. Hekimlerin, tütün bırakma konusunda kendilerini %50 düzeyinde yeterli gördükleri, %80'inin ise kendi sigara kullanımının hastaların bırakma sürecini olumsuz etkileyebileceğini düşündükleri belirlenmiştir. En sık uygulanan adımlar 5A içinde“Öner”(%70,9), 5R içinde ise“İlişkilendir”(%70) olmuştur. Motivasyonel görüşme bilgisi, pozitif tutumu artıran bir faktör olarak saptanırken; yaş arttıkça“Sor”(OR=3,17; %95 GA: 1,79–5,64; p=0,001) ve“Ödüller”(OR=1,79; %95 GA: 1,02–3,15; p=0,040) adımlarında sorgulamanın 2-3 kat artabileceği bulunmuştur. Sigara içilen bir ortamda büyüyen hekimlerin“Yardım Et”adımında (OR=0,46; %95 GA: 0,22–0,95; p=0,036), erkek hekimlerin ise“Tekrar Et”adımında (OR=0,54; %95 GA: 0,30–0,96; p=0,038) daha düşük sorgulama eğilimine sahip olduğu saptanmıştır. Kümeleme analizine göre, hekimlerin %83,7'sinin sigara bırakma danışmanlığına“düşük eğilimli”olduğu ve en sık bildirilen danışmanlık engelinin“çok zaman alıcı bulunması”(%43,8) olduğu belirlenmiştir. SONUÇ: Aile hekimliği pratiğinde hekimlerin tamamına yakınının sigara bırakma danışmanlığına düşük eğilim gösterdiği; buna karşın motivasyonel görüşme bilgisine sahip daha ileri yaşlı veya eğitim almış hekimlerin daha olumlu tutum sergilediği görülmektedir. Bu bulgular, sigara bırakma danışmanlığına yönelik eğitim, sertifikasyon programları ve randevu sistemi desteklerinin yaygınlaştırılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to evaluate the implementation levels of the 5A (Ask, Advise, Assess, Assist, Arrange) and 5R (Relevance, Risks, Rewards, Roadblocks, Repetition) smoking cessation approaches in family medicine, assess physicians' self-efficacy, and identify factors influencing these attitudes. MATERIALS AND METHODS: This observational (cross-sectional) study was conducted with the participation of 203 physicians. The dependent variable was physician attitude toward the 5A and 5R steps, categorized as either a“positive inquiry attitude”or an“insufficient inquiry attitude.”Independent variables included demographic characteristics, smoking status, presence of smokers in the family, self-assessed knowledge on motivational interviewing and treatment methods, and perceived barriers to providing counseling. Data were analyzed using SPSS version 25.0, and clustering analysis was performed using machine learning methods via Python libraries to determine physicians' counseling tendencies. RESULTS: The mean age of participants was 33.24 ± 6.97 years, and 43.8% were male. Only 6.9% of the participants held a smoking cessation counseling certificate, while 62.6% reported never having smoked. On average, physicians rated their competency in smoking cessation counseling at 50%. About 80% believed their own smoking behavior could negatively affect patients' efforts to quit. The most frequently implemented steps were the 5A“Advise”(70.9%) and 5R“Relevance”(70%) stages. Increased age was associated with more frequent inquiry in the 5A“Ask”(OR = 3.17; 95% CI: 1.79–5.64; p = 0.001) and 5R“Rewards”(OR = 1.79; 95% CI: 1.02–3.15; p = 0.040) steps. Physicians raised in environments where smoking was common were less likely to implement the 5A“Assist”step (OR = 0.46; 95% CI: 0.22–0.95; p = 0.036), and male physicians were less likely to implement the 5R“Repetition”step (OR = 0.54; 95% CI: 0.30–0.96; p = 0.038). Cluster analysis revealed that 83.7% of physicians were categorized as“Low-Inclined”regarding smoking cessation approaches. The most commonly reported barrier was the perception that counselling was too time-consuming (43.8%). CONCLUSION: In family medicine practice, the majority of physicians demonstrated a low inclination toward smoking cessation counseling. However, older physicians with knowledge or training in motivational interviewing exhibited more favorable attitudes. These findings underscore the need to expand educational and certification programs and implement structured appointment systems to promote smoking cessation counseling in primary care.