İstanbul ilinde bulunan aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarının gestasyonel diyabetes mellitüs hakkındaki bilgi düzeylerinin, tutum ve davranışlarının incelenmesi
İnvestigation of the knowledge levels, attitudes and behaviors about gestational diabetes mellitus of family physicians and family health workers working in family health centers in İstanbul
- Tez No: 919569
- Danışmanlar: PROF. DR. ACLAN ÖZDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Toplumun tüm kesimine hizmet veren, kadınların doğum öncesi gebelik süreci ve doğum sonu bakımında merkezi rol oynayan Aile Hekimi ve Aile Sağlığı çalışanlarının gestasyonel diyabetin tanı tarama ve tedavisinde etkin olması için yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir. Çalışmamızda İstanbul ilinde Aile sağlığı merkezlerinde hizmet veren Aile Hekimi ve Aile Sağlığı çalışanlarının bilgi düzeyleri, tutum ve davranışlarını güncel literatür eşliğinde hazırladığımız anket formu ile incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı tipte olup, İstanbul ilinde bulunan aile sağlığı merkezlerinde çalışan aile hekimi ve aile sağlığı çalışanları ile Ocak-Mayıs 2024 tarihleri arasında yüz yüze ve / veya online olarak iletişim kurulup, demografik bilgilerinin ve bilgi düzeyini ölçmek için güncel literatür bilgileri ile oluşturulan anket aracılığıyla veri toplama işlemi ile yapılmıştır. %95 güven düzeyinde, %80 güç ile cevap oranı %25 olarak alındığında %5 hata marjini ile çalışmaya 273 aile hekimi, 270 aile sağlığı çalışanı olmak üzere toplam 543 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 39.23±7.84 yıl olduğu belirlenmiştir. Bireylerin %31.1'i (n=169) erkek, %68.9'u (n=374) kadındır. Ayrıca bireylerin %81.6'sı (n=443) evli, %18.4'ü (n=100) bekardır. Bireylerin aile sağlığı merkezindeki görevlerine baktığımızda %50.3'ü (n=273) aile hekimi, %49.7'si (n=270) aile sağlığı çalışanıdır. Bireylerin %11.6'sı (n=63) uzman aile hekimi, %24.7'si (n=134) pratisyen aile hekimi, %14.0'ü (n=76) aile hekimi asistanı (SAHU), %24.3'ü (n=132) hemşire, %17.5'i (n=95) ebe, %2.0'si (n=11) sağlık memuru, %5.9'u (n=32) acil tıp teknisyenidir. Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM) ile ilgili 18 bilgi sorusuna uzman aile hekimlerinin %89.07'si, aile hekimi asistanlarının (SAHU) %84.36'sı, pratisyen aile hekimlerinin %80.39'u, sağlık memurlarının %77.27'si, ebelerin %75.50'si, hemşirelerin %74.47'si, acil tıp teknisyenlerinin %65.10'u doğru yanıt vermiştir. Aile sağlığı merkezindeki çalışma durumuna göre bireylerin GDM bilgi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Family physicians and family health workers, who serve all segments of society and play a central role in women's prenatal pregnancy process and postpartum care, must be adequately equipped to be effective in the diagnosis, screening and treatment of gestational diabetes. In this cross-sectional descriptive study, we aimed to examine the knowledge levels, attitudes and behaviors of family physicians and family health workers serving in family health centers in Istanbul with the survey form we prepared in light of the current literature. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional descriptive type, and family physicians and family health workers working in family health centers in Istanbul were contacted face to face and / or online between January and May 2024, and through a survey prepared with current literature information to measure their demographic information and knowledge level. It was done through data collection. A total of 543 people, including 273 family physicians and 270 family health workers, were included in the study with a 5% margin of error when the response rate was taken as 25% with a 95% confidence level, 80% power. Results: The average age of the individuals participating in the study was determined to be 39.23±7.84 years. 31.1% (n=169) of the individuals are male and 68.9% (n=374) are female. Additionally, 81.6% (n=443) of individuals are married and 18.4% (n=100) are single. When we look at the duties of individuals in the family health center, 50.3% (n = 273) are family physicians and 49.7% (n = 270) are family health workers. 11.6% (n=63) of the individuals are specialist family physicians, 24.7% (n=134) are general practitioner family physicians, 14.0% (n=76) are family physician assistants (SAHU), 24.3% (n= 132) are nurses, 17.5% (n=95) are midwives, 2.0% (n=11) are medical officers, and 5.9% (n=32) are emergency medical technicians. 89.07% of specialist family physicians, 84.36% of family physician assistants (SAHU), 80.39% of general practitioner family physicians, 77.27% of health officers, 75.50% of midwives, and 74.47% of nurses responded to 18 knowledge questions about GDM. 65.10% of emergency medical technicians answered correctly.