TBDY 2018'e göre yüksek bir bina taşıyıcı sisteminin farklı zemin sınıflarında analizi ve tasarımı
Analysis and design of a high-rise building structural system in different soil classes according to TBDY 2018
  1. Tez No: 947602
  2. Yazar: ÜNAL ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ADANUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Türkiye coğrafyasının büyük bir çoğunluğunun deprem tehlikesi etkisi altında bulunması sebebiyle bina taşıyıcı sistemlerinin projelendirilmesi sırasında yürürlükte bulunan ve minimum şartları içeren deprem yönetmeliği koşullarına eksiksiz uyulması gerekmektedir. Bu tez çalışması kapsamında TBDY 2018'e göre BYS=1 olan yüksek bir bina taşıyıcı sisteminin ZA, ZB, ZC ve ZD olmak üzere dört farklı zemin sınıfında TBDY 2018 Bölüm 13'e göre analizi ve tasarımı gerçekleştirilmiştir. Her bir zemin sınıfına ait analiz ve tasarımda dayanıma göre tasarım (doğrusal analiz ve tasarım) ve şekil değiştirmeye göre değerlendirme ve tasarım (doğrusal olmayan değerlendirme ve tasarım) hesap aşamaları incelenmiştir. Doğrusal analiz ve tasarım kısmında mod birleştirme hesap yöntemi ile, doğrusal olmayan değerlendirme ve tasarım kısmında ise zaman tanım alanında analiz hesap yöntemi ile deprem yükleri hesaplanmıştır. Tezin son bölümünde farklı zemin sınıflarının taşıyıcı sistem elemanlarının boyut ve donatıları üzerindeki etkisi irdelenmiştir. Bu çalışmanın ilgili alanda projelendirme yapan mühendisler için bir örnek bir çalışma olması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the vast majority of the geography of Turkey is under the effect of earthquake risk, it is necessary to fully comply with the earthquake regulation conditions in force and including minimum conditions during the design of building load-bearing systems. Within the scope of this thesis study, the analysis and design of a high-rise building load-bearing system with BYS=1 according to TBDY 2018 was carried out in four different soil classes, namely ZA, ZB, ZC and ZD, according to TBDY 2018 Section 13. In the analysis and design of each soil class, the design according to strength (linear analysis and design) and the evaluation and design according to deformation (non-linear evaluation and design) calculation stages were examined. In the linear analysis and design section, earthquake loads were calculated with the mode combination calculation method, and in the non-linear evaluation and design section, with the analysis calculation method in the time history. In the last section of the thesis, the effect of different soil classes on the dimensions and reinforcement of the load-bearing system elements was examined. This study is intended to be an exemplary study for engineers who do project design in the relevant field.