Genç ve erişkin bireylerde bazı diş varyasyonlarının incelenmesi
Research on some teeth variations at young and adult individuals
- Tez No: 94760
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GALİP AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
126 ÖZET“Genç ve Erişkin Bireylerdeki Bazı Diş Varyasyonlarının İncelenmesi”adlı tez çalışmamızda, içinde yaşamakta olduğumuz topluluktaki dişlerde genetik ve çevresel faktörler neticesinde gözlenen gömüklük sıklığı, diş kaybı, diş fazlalığı, diş azlığı, pozisyon sapması gibi varyasyonlar ile çürük ve restorasyonlu dişler, periodontal hastalıklar ve abse gibi patolojilerinin incelenmesi, dağılımlarının saptanması, cinsiyetler, yaş grupları ve çene grupları arasındaki farklılıkların saptanması amaçlanmıştır. Bu amaçla, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi kliniklerine başvuran 400 bireyden alınan radyografiler çalışma materyalimizi oluşturmaktadır. 30,38 yaş ortalamasına sahip olan çalışma grubumuz, yüksek eğitim düzeyine paralel orta ve üst sosyoekonomik düzeyi temsil eden, ağız ve diş sağlığına önem veren ve büyük oranla Ankara ili ve çevresinde yaşayan bireylerden oluşmuştur. Çalışmamızda bulduğumuz diş kaybı en yüksek oranda M3'te ardından da M1'de gözlenmiştir. M3'ün gömük olduğu durumların tespiti ve dişin dirençsiz oluşu neticesinde bu dişin çekilme olasılığının artması bu oranı desteklemiş, M1 için ise gözlediğimiz en yüksek çürük oranı bizi bu sonuca ulaştırmıştır.127 Çene ve diş küçülmesi teorileri ile yakından ilişkili olan diş gömüklüğü, sayı varyasyonları, diş çapraşıklığı ve diğer varyasyonlar, günümüz topluluklarında daha yüksek oranlarda gözlenmektedir. Çalışmamızda da buna paralel sonuçlar elde edilmiştir. M3 gömüklüğü tüm dişler açısından % 27 düzeyinde temsil edilmiş, yüksek canine gömüklükleri kaydedilmiş, % 6,5 oranında diş çapraşıklığı ve % 3 oranında da varyasyon olarak süt dişi tespit edilmiştir. Tüm bu veriler varyasyonların birbirleri ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Yaptığımız bu kesitsel çalışmanın, ülkemizde gerçekleştirilen dental antropoloji çalışmalarına bir katkıda bulunacağı ve günümüz verilerini değerlendirerek, geçmiş ve gelecek dönemlerdeki ilgili çalışmalara destek olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
128 SUMMARY Our study investigates dental variations resulting from genetics and environmental effects, such as the frequency of unerupted teeth in individuals, teeth loss, supernumerary teeth, deviation of teeth, as well as pathologies, caries, tooth restoration, periodontal disease and abscesses. Our study group is consist of the individuals that have an age average 30,38, represents the high educated, middle and upper socioeconomic groups, attach an importance to mouth and teeth health and located generally in Ankara and surrounds. The data are examined as population distributions according to, sex, age and upper and lower jaws. Radiographs taken from 400 individual, obtained from the clinics of Gazi University, Faculty of Dentistry, are the basis of the study. Tooth loss was observed mostly for the M3 and than at M1. Establishing of unerupted teeth M3 situations and resistance loss of teeth was supported the observed high ratio and the highest superfluity of teeth at M1 was lead to us this result. Unerupted teeth, which are of interest to the theories about long term trends in dental reductions, can arise from tooth diminution variations in tooth number, crowding. These phenomena have been observed in our societies at high ratios in comparison to population of the past by other analysts. Our study confirms this pattern of dental reduction. Unerupted third molars occur129 at the rate of 27 % high rates of canine uneruption were recorded, crowding was determined to be 6.5 %, for permanent teeth and milk teeth at 3 % respectively. These variations are closely related. This cross-sectional study therefore lends added strength to the results of other dental anthropology studies in Turkey.