Tek katman ve yığın MOS2 yapılarınınelektronik özellikleri
Electronic properties of single-layerand bulk MOs2 structures
- Tez No: 947629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN DÜNDAR GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
İki boyutlu malzemeler yapısal, elektronik ve optik özelliklerinden dolayı büyük ilgi görmüştür. Grafenin keşfinden sonra fosforen, arsenen, altıgen bor nitrür, silisen ve geçiş metali dikalkojenler gibi diğer birçok iki boyutlu malzemeler ardı ardına keşfedilmiştir. Tek katman malzemelerin nanoelektronik, piezoelektrik ve nanofotonik gibi alanlarda çok çeşitli uygulamaları bulunmaktadır. Bu tezin konusu olan MoS2, molibdenit mineralinin doğada çokça bulunması nedeniyle, en çok çalışılan katmanlı geçiş metali dikalkojenlerden biri olmuştur. Tek katman MoS2, 1,8 eV'lik doğrudan bant aralığına sahip bir yarı iletkendir. Katman sayılarının arttırılması, elektrik alan ve ya stress uygulanması ile bant yapısı ve dolayısı ile elektronik özellikleri değiştirilebilmektedir. Buradan yola çıkarak bu çalışmada MoS2'nin bant yapısını DFT yöntemi kullanılarak incelendi. Katman sayısını değiştirerek tek katman ve yığın yapılarının bant özellikleri araştırıldı. Bant aralığındaki değişim ve doğrudan bandın dolaylı banda dönüşümü incelendi.
Özet (Çeviri)
Two-dimensional materials have attracted great attention due to their structural, electronic and optical properties. After the discovery of the graphene, many other two-dimensional materials such as phosphorene, arsenene, hexagonal boron nitride, silicene and transition metal dichalcogenides have been discovered one after another. Monolayer materials have a wide range of applications in fields such as nanoelectronics, piezoelectricity and nanophotonics. MoS2, which is the subject of this thesis, has become one of the most studied layered transition metal dichalcogenides due to the abundant presence of molybdenite mineral in nature. Single-layer MoS2 is a semiconductor with a direct band gap of 1.8 eV. The band structure and thus the electronic properties can be changed by increasing the number of layers, applying electric field or stress. Based on this, in this study, the band structure of MoS2 was investigated using the DFT method. The band properties of single layer and bulk structures were investigated by changing the number of layers. The change in the band gap and the transformation of direct band to indirect band were investigated.