Kinetik cephe sistemlerinde gün ışığı performansı üzerine biranaliz çalışması
An analytical study on daylight performance in kinetic facade systems
- Tez No: 947628
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT TURGAY ARPACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışması, büyük cam yüzeylere sahip ofis yapılarında gün ışığına bağlı görsel konfor sorunlarını minimize etmek ve güneşten alınan enerjiyi optimize etmek amacıyla kinetik cephe sistemlerinin mimari performans üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışmanın temel amacı, mevcut cam giydirme cephe sistemlerinin yetersiz kaldığı aydınlatma ve kamaşma problemlerini çözmeye yönelik olarak geliştirilen kinetik cephe senaryosunun potansiyelini, sayısal simülasyon verilerine dayalı olarak değerlendirmektir. Tezin birinci bölümünde, araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi detaylandırılmış; ikinci bölümde gün ışığının mimari mekânlardaki işlevi, gün ışığı kontrolüne yönelik pasif stratejiler ve görsel konfor/aydınlık düzeyi gibi performans kriterleri kapsamlı bir biçimde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, kinetik cephe sistemlerinin tarihsel gelişimi, tasarım prensipleri, sınıflandırmaları ve ulusal/uluslararası örnekler üzerinden yapısal ve işlevsel özellikleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde, Antalya ilinde konumlandırılan, 10 katlı sanal bir ofis yapısı model olarak ele alınmış ve mevcut cam giydirme cephe sistemine alternatif olarak önerilen kinetik cephe sistemi senaryoları geliştirilmiştir. Cepheye entegre edilen kinetik birimlerin tasarımı, Rhino-Grasshopper ortamında parametrik olarak modellenmiş, sistemin performansı ise ClimateStudio yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Gün ışığına bağlı görsel konfor koşulları ve kamaşma verileri EN 12464-1 standardı doğrultusunda , enerji kazanımları ise karlılaştırmalı olarak değerlendirilmiş; bu kapsamda tüm yapı genelinde gerçekleştirilen analizlerle birlikte, 9. kat özelinde plan ve performans dağılımları daha ayrıntılı şekilde incelenmiştir. Yapılan simülasyon sonuçları, kinetik cephe sisteminin sabit cam giydirme cepheye kıyasla görsel konfor, kamaşma kontrolü ve enerji performansı açısından üstün sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Sonuç bölümünde ise, elde edilen bulgular doğrultusunda, kinetik cephe sistemlerinin ofis yapılarında sürdürülebilirlik ve kullanıcı konforu hedefleri doğrultusunda nasıl etkin bir mimari çözüm sunabileceğine ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the architectural performance of kinetic façade systems in office buildings with large glazed surfaces, with the aim of minimizing daylight- related visual comfort issues and optimizing solar energy gains. The primary objective of the study is to evaluate, through numerical simulation data, the potential of a proposed kinetic façade scenario designed to address the limitations of conventional curtain wall systems, particularly in managing daylight levels and glare. The first chapter outlines the research aim, scope, and methodology. The second chapter explores the role of daylight in architectural spaces, passive daylight control strategies, and key performance criteria such as illuminance levels and visual comfort. The third chapter examines the historical development, design principles, classifications, and functional characteristics of kinetic façade systems through both national and international case studies. In the fourth chapter, a ten-story virtual office building located in Antalya is used as the case study. Kinetic façade modules are proposed as an alternative to the existing curtain wall system. These modules were parametrically modeled in Rhino- Grasshopper, and their performance was analyzed using ClimateStudio. Visual comfort parameters and glare levels were assessed in accordance with the EN 12464- 1 standard, while energy gains were comparatively evaluated. In addition to building- wide analyses, the ninth floor was examined in detail to assess spatial light distribution and performance mapping. Simulation results indicate that the kinetic façade system outperforms the static curtain wall in terms of visual comfort, glare control, and energy efficiency. Finally, the conclusion presents a set of design recommendations based on the findings, emphasizing the potential of kinetic façade systems as an effective architectural strategy for enhancing sustainability and occupant comfort in office environments.