Veri analizi konusunun çift odaklı öğretim modeliyle öğretiminin öğrencilerin matematik okuryazarlığına ve duyuşsal öğrenmelerine etkisi
The effect of teaching data analysis subject with dual focus teaching model on students' mathematical literacy and affectivelearning
  1. Tez No: 947636
  2. Yazar: BURAK ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT KÖĞCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmanın amacı; veri analizi konusunun çift odaklı öğretim modeliyle öğretiminin öğrencilerin matematik okuryazarlığına ve duyuşsal öğrenmelerine ve öğrencilerin görüşlerine etkisini araştırmaktır. Çalışma grubu Kayseri ilinde bulunan iki farklı ortaokuldaki 7'si deney ve 9'u kontrol grubu olmak üzere 16 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma araştırma modellerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmacının görev yaptığı okuldaki 7 öğrenci deney grubu, farklı bir ortaokuldaki 9 öğrenci ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırmaya başlanmadan önce iki gruba da Matematik Okuryazarlık Testi (MOT), Matematik Tutum Testi (MTT), Matematik Motivasyon Ölçeği (MMÖ) ve Matematik Okuryazarlığı Öz-yeterlik Testi (MOÖT) uygulanmış, bağımsız örneklem t-testi ile grupların denkliği kontrol edilmiş ve denk oldukları görüldükten sonra gruplar çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Sonrasında veri analizi konusunun öğretimi deney grubunda çift odaklı öğretim modeline uygun hazırlanmış öğretim etkinlikleri ile yapılırken kontrol grubunda ise öğretim programının öngördüğü şekilde öğretim yapılmıştır. Planlanan şekilde veri analizi konusunun öğretimi yapıldıktan sonra MOT, MTT, MMÖ ve MOÖT iki gruba tekrar uygulanmıştır. Ayrıca Araştırmanın son araştırma problemine cevap bulabilmek için deney grubu öğrencileri ile görüşmeler yapılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 27 paket programı kullanılmıştır. Öğrenci görüşmelerinden elde edilen veriler içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. iv Araştırmanın sonucuna göre, yedinci sınıf veri analizi konusunun çift odaklı öğretim modeli etkinlikleri ile öğretiminin MO test puanları üzerinde ve MO becerilerini kazandırmada deney grubu lehine olumlu yönde bir etkisi olmuştur. Matematiğe yönelik tutum ölçeğinde deney grubu lehinde daha fazla artış olsa da iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturacak düzeyde bir artış olmamıştır. Matematik motivasyon ölçeğinde iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşmamıştır. MO özyeterlik ölçeğinde deney grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak deney grubu lehine anlamlı bir farklılık oluşturacak düzeyde artış olmuştur. Buradan hareketle çift odaklı öğretim modeli etkinlikleri ile matematik öğretimi yapmanın matematik okuryazarlık beceri puanlarına ve MO öz-yeterliğine olumlu etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak da matematiğe yönelik tutuma ve motivasyona bir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır. Deney grubu öğrencileriyle yapılan görüşmeler göstermektedir ki, çift odaklı öğretim modeli etkinlikleri öğrenci görüşlerini olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of teaching the topic of data analysis through the dual-focused teaching model on students' mathematical literacy, affective learning, and their opinions. The study group consists of 16 students, 7 in the experimental group and 9 in the control group, from two different secondary schools located in Kayseri. A convergent parallel design which is mixed-methods research approach combining quantitative and qualitative methods is used in this research. The experimental group consisted of 7 students from the school where the researcher has been working, meanwhile the control group included 9 students from a different secondary school. Before starting the study, both groups were administered the Mathematics Literacy Test (MLT), Mathematics Attitude Test (MAT), Mathematics Motivation Scale (MMS), and Mathematics Literacy Self-Efficacy Test (MLSET). Independent samples t-tests were conducted to verify the equivalence of the groups, and they were determined to be comparable. Subsequently, these two groups selected as the study group for this study. Then, the teaching of the data analysis topic was carried out in the experimental group with a lesson plan in accordance with the dual-focused teaching model, while the control group was taught within the scope of the curriculum without any intervention. Following the lesson plan, the MOT, MTT, MMT and MLST were administered to the two groups again. In addition, student interviews were conducted with the experimental group students. SPSS 27 program was used to analyze the quantitative data. The data obtained from student interviews were subjected to content analysis and represented the qualitative part of the research. vi According to the results of the study, teaching the seventh grade data analysis topic with the dual-focused teaching model activities had a positive effect on mathematical literacy test scores and in gaining ML skills in favor of the experimental group. Although there was a greater increase in favor of the experimental group in the attitude towards mathematics scale, there was no statistically significant difference between the two groups. There was no statistically significant difference between the two groups in the mathematics motivation scale. In the mathematics literacy self-efficacy scale, there was a statistically significant increase between the experimental group and the control group in favor of the experimental group. Therefore, it was concluded that teaching mathematics with dualfocused instructional model activities had a positive effect on mathematical literacy skill scores and mathematical literacy self-efficacy. In addition, it was concluded that it had no significant impact on attitude towards mathematics and motivation. Interviews with the experimental group students showed that the dual focus instructional model activities positively affected the students' views.