Resim sanatında poliptik düzen bağlamında çağdaş bir uygulama ve biçim-içerik açısından analizi
A contemporary practice in painting within the context of the political order and its form-content analysis
- Tez No: 947658
- Danışmanlar: DOÇ. ERDAL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Üç adetten fazla parçadan oluşan eserlere sanat tarihinde poliptik adı verilmektedir. Tarih boyunca genellikle dini konularda yapılmış olan ve Katolik altar panolarında sıklıkla poliptik forma rastlanmasına karşın modernizm ile sanat tarihinde yaşanan kırılma poliptik eserlere de yansımış, dini konulardan uzaklaşılmıştır. Çağdaş sanatta da yerini kaybetmeyen poliptik eserler, geniş bir içerik yelpazesi ile dünyanın her bir yerinde üretilmektedir. Burada çağdaş resim sanatı derken modernizm sonrasında ortaya çıkan, sanat tarihçileri tarafından 1970'lerin ortalarından itibaren, günümüzü de içine alacak şekilde devam eden dönemde ortaya çıkmış resimsel yaklaşım ve uygulamalar ifade edilmektedir. Bu bağlamda Lale Yılmaz tarafından üretilmiş bir poliptik pano olan“Çuha Adası”biçim ve içerik açısından ele alınmıştır. Tuval ve bazı parçaların kendine ait camaltı boyanmış çerçevesi ile on adet panelden oluşan poliptik üzerinde çeşitli kültürlerden sanatçıya mal edilen öğeler postmodern bir yaklaşım ile buluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Works consisting of more than three pieces are called polyptychs in art history. Although polyptychs have generally been made of religious subjects throughout history and are frequently encountered in Catholic altar panels, the break experienced in art history with modernism has also been reflected in polyptychs, and religious subjects have been distanced. Polyptychs, which have not lost their place in contemporary art, are produced all over the world with a wide range of content. When we say contemporary painting art here, we mean the pictorial approach and practices that emerged after modernism, and that have emerged in the period that art historians have considered since the mid-1970s and that continues to include the present day. In this context,“Çuha Adası”(Cythera Island), a polyptych produced by Lale Yılmaz, has been examined in terms of form and content. The polyptych, consisting of ten panels consisting of canvas and some pieces with their own glass-underpainted frames, has been combined with elements attributed to the artist from various cultures in a postmodern style.