İoanna Kuçuradi görüşleri bağlamında engelli bireylerin insan hakları
Human rights of persons with disabilities in the context of Ioanna Kuçuradi's views
- Tez No: 947657
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Hukuk, Sosyoloji, Philosophy, Law, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Bu tez çalışması, engelli haklarının felsefi temellerini İoanna Kuçuradi'nin insan hakları felsefesi çerçevesinde incelemektedir. Engelli hakları genellikle hukuki düzenlemeler ve sosyal politikalar bağlamında ele alınmakta, felsefi temellendirme boyutu ihmal edilmektedir. Bu eksiklikten hareketle çalışma, Kuçuradi'nin“insanın değeri”ve“yapısal olanakları”kavramları üzerine inşa ettiği insan hakları yaklaşımının, engelli haklarının evrensel ve vazgeçilmez niteliğinin anlaşılmasına nasıl katkı sağlayabileceğini araştırmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde engellilik kavramının tarihsel gelişimi ve kavramsal çerçevesi incelenmiş, ikinci bölümde insan haklarının temellendirilmesi sorunu ele alınmıştır. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde Kuçuradi'nin insan hakları yaklaşımı ve hak sınıflandırması engelli hakları özelinde değerlendirilmiş, beşinci bölümde insan haklarının etik boyutu analiz edilmiş, son bölümde ise insan onuru kavramının engelli hakları bağlamındaki rolü tartışılmıştır. Araştırma sonucunda, Kuçuradi'nin insan hakları felsefesinin engelli haklarının felsefi temellerinin güçlendirilmesine ve bu hakların pratikte nasıl korunabileceğine dair kapsamlı bir çerçeve sunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the philosophical foundations of disability rights within the framework of Ioanna Kuçuradi's philosophy of human rights. While disability rights are generally addressed in the context of legal regulations and social policies, their philosophical foundation dimension is often neglected. Based on this deficiency, the study investigates how Kuçuradi's approach to human rights, built upon the concepts of“human value”and“structural possibilities,”can contribute to understanding the universal and inalienable nature of disability rights. The first section examines the historical development and conceptual framework of disability, while the second section addresses the problem of grounding human rights. In the third and fourth sections, Kuçuradi's human rights approach and rights classification are evaluated specifically in terms of disability rights, the fifth section analyzes the ethical dimension of human rights, and the final section discusses the role of human dignity in the context of disability rights. The research concludes that Kuçuradi's philosophy of human rights provides a comprehensive framework for strengthening the philosophical foundations of disability rights and protecting these rights in practice.