Özgül öğrenme bozukluğu olan çocuklarda dans/hareket tedavisinin psikososyal etkilerinin incelenmesi: 6 ay takipli - randomize kontrollü çalışma
Investigation of the psychosocial effects of dance/movement therapy in children with specific learning disorders: 6-month follow-up - randomized controlled study
  1. Tez No: 947666
  2. Yazar: ARİF GÖKCEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE EKİCİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Gökcen, A., Özgül Öğrenme Bozukluğu Olan Çocuklarda Dans/Hareket Terapisinin Psikososyal Etkilerinin İncelenmesi: 6 Ay Takipli Randomize Kontrollü Çalışma, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ergoterapi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2025. Çalışmamızda, dans/hareket terapisinin (DHT) özgül öğrenme bozukluğu (ÖÖB) olan çocuklarda anksiyete, depresyon, benlik saygısı ve sosyal beceri düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. 44 ÖÖB tanılı çocuğun dahil edildiği çalışmada, randomize olarak 22'sine rutin özel eğitim programları uygulanırken diğer 22'sine bu eğitime ek olarak DHT uygulanmıştır. ÖÖB tanılı çocukların anksiyete, depresyon, benlik saygısı ve sosyal beceri düzeylerinin tedavi öncesi ve sonrası değerleri karşılaştırılmıştır. Değerlendirme araçları olarak; Coopersmith Benlik Saygısı Envanteri, Çocukta Anksiyete Depresyon Ölçeği-Yenilenmiş-Ebeveyn Formu ve Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği kullanılmış olup ilk, son ve takip değerleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, müdahale öncesi ve sonrası karşılaştırıldığında, DHT grubunda benlik saygısı düzeylerinde (p=0,001), anksiyete ve depresyon düzeylerinde (p=0,006) ve sosyal beceri düzeylerinde (p=0,001) anlamlı bir iyileşme gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu alanlardaki iyileşmenin 6 aylık takip sonrasında korunduğu belirlenmiştir. Bu alanlar için kontrol grubunda ise istatistiksel yönden anlamlı bir fark görülmemiştir. Bunun yanında sonuçların gruplar arası karşılaştırmaları incelendiğinde benlik saygısı açısından müdahale sonrası ve 6 ay sonundaki takip değerlendirmelerinde anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Bulgular doğrultusunda, DHT'nin olumlu etkileri nedeniyle ÖÖB olan çocukların rehabilitasyon uygulamalarına farklı bir bakış açısı getirerek fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Bu sonuçlarla, ÖÖB tanılı çocuklarda DHT'nin rutin özel eğitim programlarına ek olarak uygulanmasının önemli olduğu görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Gökcen, A., Investigation of the Psychosocial Effects of Dance/Movement Therapy in Children with Specific Learning Disorders: Randomized Controlled Study with 6 Months Follow-Up, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Doctoral Thesis in Occupational Therapy, Ankara, 2025. This study aimed to investigate the effects of Dance/Movement Therapy (DMT) on anxiety, depression, self-esteem, and social skills in individuals diagnosed with Specific Learning Disabilities (SLD). A total of 44 individuals with SLD were enrolled and randomly assigned to two groups: 22 participants received routine special education programs, while 22 participants received DMT in addition to the standard educational interventions. Pre- and post-intervention levels of anxiety, depression, self-esteem, and social skills were evaluated. Assessment tools included the Coopersmith Self-Esteem Inventory, the Revised Child Anxiety and Depression Scale–Parent Version, and the Social Skills Rating System. Baseline, post-intervention, and follow-up measurements were compared. The results revealed statistically significant improvements in self-esteem (p=0.001), depression and anxiety levels (p=0.006), and social skills (p=0.001) in the DMT group following the intervention. Furthermore, the improvement in these areas was found to be maintained after a 6-month follow-up period. In contrast, no statistically significant differences were observed in these areas within the control group. In addition, intergroup comparisons of the results revealed a significant difference in terms of self-esteem in the post-intervention and 6-month follow-up assessments. Based on these findings, it is believed that DMT can offer a beneficial and alternative perspective in the rehabilitation of children with SLD. Consequently, these results suggest that incorporating DMT as a complementary approach to routine special education programs is important for children diagnosed with SLD.