Gestasyonel diyabetli gebelerde diyetle ileri glikasyon son ürünlerinin (AGEs) alımı ile diyet inflamatuar indeksi arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between dietary advanced glycation end products (AGEs) and dietary inflammatory index in pregnant women with gestational diabetes
  1. Tez No: 947667
  2. Yazar: MERVE ALNIAÇIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
İlk kez gebelik döneminde ortaya çıkan glikoz intoleransı olarak tanımlanan gestasyonel diabetes mellitusun (GDM) yönetiminde, tıbbi beslenme tedavisinin, özellikle Akdeniz diyet modelinin ve anti-inflamatuar beslenme düzeninin önemli etkileri bulunmaktadır. Diyetle ileri glikasyon son ürünleri (dAGE) alımının da GDM oluşumunda ve yönetiminde etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışma, sağlıklı ve GDM'li gebelerin beslenme durumlarını, Akdeniz diyetine uyumlarını, dAGE alımlarını ve diyetlerinin inflamatuar yükünü karşılaştırarak, GDM oluşumunda rol oynayan olası diyet faktörlerini belirlemek amacıyla, Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde 40'ı GDM tanısı konulmuş gebe (vaka grubu), 40'ı sağlıklı gebe (kontrol grubu) olmak üzere toplam 80 gebe ile yürütülmüştür. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, sağlık durumu ve gebelikle ilişkili bilgileri, genel beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite düzeyleri anket formu aracılığıyla kaydedilmiş, antropometrik ölçümleri alınmış, Akdeniz diyetine uyumları Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği ile sorgulanmış ve miktarlı besin tüketim sıklığı aracılığıyla bireylerin besin tüketim durumları değerlendirilmiş ve dAGE alımları ile diyet inflamatuar indeks (DII) puanları hesaplanmıştır. Vaka grubundaki bireylerin Akdeniz diyeti uyum puanı ortalaması (5,67±2,05), kontrol grubundaki bireylere (7,50±1,86) göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Medical nutrition therapy, especially the Mediterranean diet model and anti-inflammatory dietary pattern, have important effects in the management of gestational diabetes mellitus (GDM), which is defined as glucose intolerance that first occurs during pregnancy. Dietary advanced glycation end products (dAGE) are also thought to have implications in the development and management of GDM. This study was conducted with a total of 80 pregnant women, 40 of whom were diagnosed with GDM (case group) and 40 of whom were healthy pregnant women (control group), at the Hacettepe University Hospital, Obstetrics and Gynecology Outpatient Clinic, in order to determine possible dietary factors in the formation of GDM by comparing the nutritional status, compliance with the Mediterranean diet, dAGE intake and inflammatory load of the diets of healthy and GDM pregnant women. Sociodemographic information, health status and pregnancy-related information, general dietary habits, and physical activity levels of the participants were recorded through a questionnaire form, anthropometric measurements were taken, their compliance with the Mediterranean diet was questioned using the Mediterranean Diet Adherence Screener, dietary intake was evaluated using using the food frequency questionnaire and dAGE intake and dietary inflammatory index (DII) scores were calculated. The mean Mediterranean diet adherence score of the individuals in the case group (5.67±2.05) was found to be significantly lower than that of the individuals in the control group (7.50±1.86) (p=0.000). The daily average intake of energy, fat, monounsaturated fatty acids, polyunsaturated fatty acids, vitamin E, and sodium was significantly higher in the case group than in the control group (p0.05).