Sağlıkta yapısal reformların OECD ülkelerinin sağlık statülerine etkisi: Zaman serileri analizi
The impact of structural reforms in healthcare on the health status of OECD countries: Time series analysis
- Tez No: 947687
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DURUKAN KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Sağlık hakkı, insan yaşamının onurlu bir şekilde sürdürebilmesinin temeldir. Bu çerçevede, devletlerin temel işlevlerinden biri sağlık hizmetlerinin sunulmasını ve toplumun her kesiminin evrensel sağlık hizmetlerine erişiminin sağlanmasıdır. Bu alanda zaman zaman köklü değişikler yapılmaktadır. Bu tezin konusu, yapısal reformların toplumların sağlık statülerine etkisidir. Çalışmasının amacı, sağlık politikası çerçevesinde tartışılan yapısal sağlık reformlarının, reformları uygulayan OECD ülkelerinde reformlar ve sağlık harcamalarının seçilmiş toplumsal sağlık statüsü göstergelerine etkisini incelemektir. Çalışmanın yöntemi, niceliksel bir yöntem olan zaman serileri analizidir. Sağlık göstergeleri olarak bebek ölüm hızı (BOH) ve doğumda beklenen yaşam süresi (dbys) seçilmiş ve her ülke için iki zaman serisi modeli kurulmuştur. Açıklayıcı değişkenler; kişi başı gayri safi yurtiçi hâsıla (GSYİH), kişi başı toplam sağlık harcaması, GSYİH'dan sağlığa ayrılan pay, toplam sağlık harcamalarının içindeki kamu sağlık harcamalarının payı ve cepten harcamaların payıdır. ARDL Sınır Testi uygulanarak elde edilen bulgulara göre, boh modelinde vergilerle finansman modeline sahip olan ülkelerden İzlanda'da uzun dönemli ilişki; sosyal sigorta temelli sağlık sistemine sahip ülkelerden Almanya, Fransa, Türkiye'de uzun dönemli ilişkiler tespit edilmiştir. Dbys modeli sonuçlarına göre ise vergilerle finansman modeline sahip olan Birleşik Krallık; sosyal sigorta temelli finansman modeline sahip ülkeler ise Fransa, Hollanda ve Kore'de değişkenler arasında ilişkiler bulunmuştur. Yapısal kırılma olarak bulunan reformlar Birleşik Krallık ve Türkiye'de sağlık göstergelerine olumsuz yansımıştır. Finansman modeli fark etmeksizin hane halklarının yaptığı cepten harcamaların artması, İzlanda haricinde GSYİH'dan sağlığa ayrılan payın artması, Almanya haricinde kamu harcamaların oranının artması ülkelerin sağlık sonuçlarını iyileştirmektedir. Kişi başı GSYİH ise sosyal sigorta temelli olsalar da Fransa ve Almanya'da bebek ölüm hızını farklı etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The right to health is fundamental for individuals to lead a dignified human life. In this context, one of the primary responsibilities of states is to ensure the provision of healthcare services and to guarantee universal access to healthcare for all segments of society. From time to time, comprehensive reforms are undertaken in this field. The subject of this thesis is the impact of structural reforms on the health status of societies. The aim of the study is to examine the effects of structural health reforms -discussed within the framework of health policy- on selected indicators of societal health status in OECD countries that have implemented these reforms and experienced changes in health expenditures. The methodology of the study is time series analysis, a quantitative method. Infant mortality rate (IMR) and life expectancy at birth (LEB) were selected as the health indicators, and two separate time series models were established for each country. The explanatory variables include: GDP per capita, total health expenditure per capita, the share of GDP allocated to health, the share of public expenditure within total health expenditure, and the share of out-of-pocket spending. According to the findings obtained through the ARDL Bounds Test, a long-term relationship was found in the IMR model for Iceland (which has a tax-based financing model) and in Germany, France, and Türkiye (which have social insurance-based health systems). For LEB model, long-term relationships were identified in the United Kingdom (tax-based model) and in France, the Netherlands and Korea (social insurance-based models). The structural reforms identified as breakpoints in the United Kingdom and Türkiye were found to have negative effects on health indicators. Regardless of the financing model, an increase in out-of-pocket expenditures by households, an increase in the share of GDP allocated to health (except in Iceland), and an increase in the share of public spending within total health expenditures (except in Germany) improved health outcomes. GDP per capita had differing effects on infant mortality in France and Germany, despite both having social insurance-based systems.