Konteyner taşımacılığında dijital rekabet unsurları ve stratejilerinin değerlendirilmesine yönelik bir model önerisi
A model proposal for evaluating digital competition components and strategies in container shipping
- Tez No: 947692
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET GÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, İşletme, Marine, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Konteyner taşımacılığı, yüklerin kolay ve standart bir biçimde taşınması bakımından küresel ticarette önemli bir yere sahiptir. Günümüzde, uluslararası ticaret hacmi gitgide artmaktadır ve bu durum şirketlerin pazar paylarını yükseltmelerinde tetikleyici bir etken olarak ön plana çıkmaktadır. Pazar payının yükseltilmesinde dijital teknolojilerin entegrasyonu önemli bir yere sahip olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Dijital teknolojiler, günümüz dünyasında önemli bir yere sahip olmakla beraber artık, bireyleri, şirketleri hatta devletleri dönüştürücü bir güç haline gelmiştir. Bu çalışma, konteyner taşımacılığı sektöründe dijital dönüşümün iş süreçlerine entegrasyonunu, rekabet unsurlarını ve stratejilerini kapsamlı bir şekilde ele alıp değerlendirmeyi ve bu bağlamda elde edilen sonuçlarla yönetimsel tavsiyelerde bulunmayı amaçlamaktadır. Araştırmada, dijital dönüşümün sektöre etkileri nitel ve nicel yöntemlerin entegre edildiği hibrit bir yaklaşımla incelenmiştir. İlk aşamada, sektör profesyonellerinin dijitalleşme süreçlerine dair düşüncelerini ortaya koymak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiş; elde edilen nitel veriler MAXQDA yazılımı ile kodlandırılmış ve ilişki dereceleri ortaya çıkarılmıştır. İkinci aşamada Bulanık En İyi-En Kötü Yöntemi (BWM) ve Bulanık Gri İlişkisel Analiz (GRA) gibi bulanık mantık temelli yöntemler kullanılarak nicel veriler değerlendirilmiş, dijital rekabet unsurlarının ve stratejilerinin ağırlık ve öncelik dereceleri belirlenmiştir. Ayrıca, duyarlılık analizi ve karşılaştırma yöntemleri ile sonuçların geçerliliği test edilmiş, çalışmanın metodolojik tutarlılığının desteklenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, dijital teknolojilere geçişteki en önemli ana unsur müşteri memnuniyeti ve buna bağlı olarak ulaşılabilirlik olduğu; uygulanabilecek en öncelikli stratejinin ise geliştirilmiş konteyner takip sistemlerinin olduğu görülmüştür. Sonuçlar doğrultusunda çalışma, dijital dönüşümün yalnızca teknik bir yenilik değil, aynı zamanda uzun vadeli rekabet avantajı elde etmede önemli bir belirleyici etken olduğunu vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu çalışma, konteyner taşımacılığı sektöründe dijital rekabet unsurlarının ve stratejilerinin belirlenmesi, analizi ve stratejik yönetim süreçlerine entegrasyonuna yönelik kapsamlı bir model ortaya koyarak hem akademik literatüre hem de sektörel uygulamalara önemli katkılar sağlamaktadır. Elde edilen sonuçlarla bu çalışma, konteyner taşımacılığı şirketlerinin sürdürülebilir büyüme elde etmelerine yönelik yol gösterici bir çerçeve çizmektedir. Bu kapsamlı analiz, gelecekteki araştırmalar için de dijital dönüşümün farklı boyutlarını ele alacak çalışmalara temel oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Container shipping is of considerable importance in the global trade system, facilitating the standardized and efficient movement of goods. In recent times, there has been a steady increase in the volume of international trade, which has led to companies seeking to expand their market share. It is evident that the integration of digital technologies plays a pivotal role in this regard. Digital technologies have become a major force in today's world, transforming the lives of individuals, businesses, and governments. The present study aims to comprehensively address and evaluate the integration of digital transformation into business processes, competitive factors and strategies in the container shipping sector. The study will also make managerial implications with the results obtained in this context. In the present study, an exploratory investigation was conducted into the impact of digital transformation on the sector. A hybrid approach was adopted, integrating qualitative and quantitative methodologies. In the first phase, semi-structured interviews were conducted to explore the views of industry professionals on digitalization processes. The qualitative data obtained were coded with MAXQDA software, and the relationships between them were revealed. In the second phase, the quantitative data were evaluated using fuzzy logic-based methods, the Fuzzy Best-Worst Method (BWM) and Fuzzy Grey Relational Analysis (GRA). The weight and priority values of digital competition factors and strategies were determined. In addition, the validity of the results obtained through sensitivity analysis and comparison methods were tested to support the methodological consistency of the study. The findings indicate that the most significant primary factor in the transition to digital technologies is customer satisfaction and reachability, and the most prioritized strategy to be implemented is improved container tracking systems. The study emphasizes that digital transformation is not only a technical innovation, but also an important determining factor in achieving long-term competitive advantage. This study makes significant contributions to both academic literature and sectoral practices by presenting a comprehensive model for the identification and evaluation of digital competition factors and strategies in the container shipping sector and their integration into strategic management processes. The results obtained from this study provide a guiding framework for container shipping companies to achieve sustainable growth. This comprehensive analysis can also serve as a basis for future studies that will address different dimensions of digital transformation.