Sanal organizasyon yapılarında bilgi paylaşımı, bilgi yönetimi ve güvenin oluşumu: Çalışan perspektifinden nitel bir araştırma
Knowledge sharing, knowledge management and trust formation in virtual organizational structures: A qualitative study from the employee perspective
- Tez No: 947696
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu tez çalışmasında sanal organizasyon yapılarında bilgi yönetimi, bilgi paylaşımı ve güven süreçlerinin oluşumu, işleyişi ve bu süreçler arasındaki ilişkilerin nasıl gerçekleştiği incelenmiştir. Sanal organizasyon yapıları gerek kurulum şekilleri gerek çalışma şekilleri gerek de hiyerarşik yapılanmaları açısından geleneksel organizasyon yapılarına göre oldukça büyük farklılıklar barındırmaktadır. Farklılık oluşturan unsurların başında bilgi yönetimi, bilgi paylaşımı ve güven kavramlarının ve bunlara dayalı süreçlerin geldiği düşünülmektedir. Dijital çağ olarak adlandırılan günümüz dünyasında internet uygulamalarının tüm iş süreçlerine entegre edilmesiyle geleneksel organizasyon yapılarından uzaklaşıldığı ve sanal organizasyon yapılarında artış olduğu gözlenmektedir. Bu doğrultuda çalışmada sanal organizasyon yapılarında bilgi yönetimi, bilgi paylaşımı ve güven süreçlerinin geleneksel organizasyon yapılarından farklı şekilde gerçekleşip gerçekleşmediğini, gerçekleşiyorsa ne ölçüde farklılaştığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik araştırma modelinden yararlanılmıştır. Bu bağlamda yarı yapılandırılmış görüşme formu ile derinlemesine mülakatlar gerçekteleştirilmiştir. Keşfedici sonuçlar elde edebilmesi ve bilginin bu tarz çalışmalarda öznel bir deneyim yoluyla ortaya çıkması dolayısıyla söz konusu yöntem kullanılmıştır. Araştırma kapsamında sanal organizasyon yapılarında yönetici olarak çalışan 29 katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen görüşmeler veri setinin ve görüşmelerin hacmi dolayısıyla Maxqda 2024 programı ile analiz edilmiş, kodlar, kategoriler ve temalar belirlenmiştir. Belirlenen temalar literatür ışığında değerlendirilmiş ve sanal organizasyon yapılarında bilgi yönetimi, bilgi paylaşımı ve güvenin geleneksel organizasyon yapılarından farklılaştığı ortaya konmuş ve söz konusu farklılıklar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the functioning of knowledge management, knowledge sharing, and trust processes in virtual organizational structures and explores how relationships among these processes unfold. Virtual organizations differ significantly from traditional ones in their setup, operational dynamics, and hierarchical structures. It is considered that knowledge management, knowledge sharing, and trust, along with their associated processes, are primary drivers of differentiation. In today's digital age, the integration of internet applications into business processes has led to a decline in traditional organizational structures and a rise in virtual organizations. Accordingly, this study investigates whether knowledge management, knowledge sharing, and trust processes in virtual organizations differ from those in traditional structures and, if so, to what extent. This study employs the phenomenological research approach, a qualitative method, to gain deeper insights. In this context, in-depth interviews were conducted using a semi-structured interview format. This method was chosen for its ability to yield exploratory results, as information in such studies emerges through subjective experiences. Interviews were conducted with 29 managers working in virtual organizational structures. Due to the extensive dataset and the volume of interviews, the collected data were analyzed using Maxqda 2024, where codes, categories, and themes were identified. The identified themes were analyzed against the backdrop of existing literature, revealing key differences in knowledge management, knowledge sharing, and trust between virtual and traditional organizational structures, which were subsequently explained.