Mogan gölü primer prodüksiyonu üzerine bir araştırma
A Research on primary production in Mogan lake
- Tez No: 9477
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
iii ÖZET Yüksek Lisans Tezi MOGAN GÖLÜNÜN PRÎMER PRODÜKSİYONU ÜZERİNE BÎR ARAŞTIRMA Ayşe Nil sun BAKAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Su ürünleri Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr.Doğan ATAY 1990, Sayfa : 77 Jüri : Prof. Dr. Doğan ATAY Prof. Dr. Muammer ERDEM Doç. Dr. Olcay OBALİ Bu araştırmada, Mogan Gölünün ilk ürünü, günlük ve yıllık ilk verimlilik tahmin edilmiş, ilk ürünün göl suyu nun bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri ve fitoplankton biyoması ile ilişkisi, aylara ve derinliklere göre değişi mi incelenmiştir. Bu araştırma Ağustos 1988 ve Temmuz 1989 tarihleri arasında yürütülmüş, Mogan Gölünü temsil edebilecek özel likteki üç istasyondan ayda bir defa olmak üzere örnekler alınmıştır. îlk ürün, Oksijen metodu kullanılarak tahmin edilmiş tir. Araştırma süresinde, brüt ilk ürün 9. 78-13 0.5 0 mg C/m3 /saat, net ilk ürün 1.16-84.84 mg C/m3/saat ve solunum 3.16-79.31 mg C/m3/saat arasında değişmiştir. îlk ürünün yıllık ortalama değerlerinin derinliklere ve istasyonlara göre değişimi önemsiz bulunmuştur. Ancak ilk ürünün aylık ortalamalarının en yüksek değeri, Ağustos, Ekim, Kasım, Ocak, Şubat ve Nisan aylarında yüzeyde (0.5 rn'de), tesbit edilmiş tir. ilk ürünün, fitoplankton sayısı, klorofil-a, su sıcak lığı, pH ve çözünmüş oksijenle ilişkileri önemli, berraklık ile ilişkisi önemsiz bulunmuştur. Mogan Gölünde, günlük ilk verimlilik 748.50 mg C/m2 / gün, yıllık ilk verimlilik 273.20 g C/m2/yıl olarak tahmin edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: îlk ürün, solunum, fitoplankton sayısı, klorofil-a, Oksijen metodu, Mogan Gölü, günlük ilk verimlilik, yıllık ilk verim lilik.
Özet (Çeviri)
XV ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON PRIMARY PRODUCTION IN MOGAN LAKE Ayşe Nilsun BAKAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Fisheries Supervisor : Prof.Dr. Doğan ATAY 1990, Page: 77 Jury : Prof.Dr. Doğan ATAY Prof. Dr. Muammer ERDEM Assoc. Prof.Dr. Olcay OBALİ In this research, primary production, daily and annual primary productivity in Mogan Lake were estimated. The relationships between the primary production and some physical and chemical properties of water and phytoplankton biomass, variations of primary production according to months and depths were investigated. This research was carried out between August 1988 and July 1989. Three representative stations were selected in Mogan Lake. The samples were taken from the stations monthly. Primary production was estimated by using Oxygen method. Gross, net primary production and respiration were found to vary between 9.78-130.50 mg C/m3/hour, 1.16-84.84 mg C/m3/hour and 3.16-79.31 mg C/m3/hour respectively. Annual average values of primary production at different stations and depths were not significant. However, the monthly average values of primary production were highest in August, October, November, January, February and April at the surface (0.5 m). The relations between primary production and phytoplank ton numbers, chlorophyll-a, pH, dissolved oxygen were statistic ally significant, but the relation between primary production and transparency was not significant. Daily and annual primary productivity were estimated 748.50 mg C/m3/day and 273.20 g C/m2/year respectively. KEY WORDS : Primary production, respiration, phytoplankton numbers, chlorophyll-a, Oxygen method, Mogan Lake, daily primary productivity, annual primary productivity.