Toplumsal değişme ve teknolojik gelişme bağlamında Türk basınında sayfa düzenleme anlayışının gelişimi (1960-1979)
The Development of page-designing understanding in Turkish press in the context of social and technological changes (1960-1979)
- Tez No: 94770
- Danışmanlar: PROF.DR. KORKMAZ ALEMDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
ÖZET“Toplumsal değişme ve teknolojik gelişme bağlamında Türk basınında sayfa düzenleme anlayışının gelişimi, 1960-1979 yıllan arasındandaki gelişmeler”başlıklı bu çalışmada, Türkiye'de toplumsal değişme (modernleşme) ve teknolojik gelişme sürecinin, bir ürün olarak gazetenin biçimine etkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu amaçla, İkinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan değişme sürecinin 1960-1979 yıllan araşma tekabül eden dönemde de sürdüğü gerçeğinden hareketle, bu dönemdeki gazeteler incelenmiştir. Çalışma 4 bölümden oluşmaktadır.“Toplumsal değişme ve kitle iletişim araçlan”başlıklı birinci bölümde, toplumsal değişme sürecinde kitle iletişim araçlannın oynadığı rol ile kitle iletişim arçalannın toplumsal değişme sürecinden etkileşiminin hangi düzlemlerde olduğu tarif edilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de toplumsal değişme ve kitle iletişim araçlan“ başlıklı ikinci bölümde ise, modernleşme bağlamında Osmanlı împaratorluğu'nun son zamanlanndaki Batılılaşma çabalarından hareketle, Türkiye'de toplumsal değişme sürecinin genel bir tanımı yapılmış, incelenen konu açısından, özellikle tkinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan toplumsal değişme döneminin dinamikleri ile bunlann gazete yayıncılığına etkisi ortaya konmuştur. ”Sayfa düzeni kavramı ve gazetecilikteki işlevi“ başlıklı üçüncü bölümde ise, gazetecilikte biçim ve içerik arasındaki ilişki sorgulanarak, gazetenin biçiminin oluşturulması sürecine değinilmiştir. Sayfa düzenlemesinin D01öğelerine ilişkin tanımlamalar ile bu tanımlar çerçevesinde ampirik çalışmanın yapılacağı 1960 yılma kadar gazetecilikte yaşanan gelişmeler bu bölümde anlatılmıştır. ”Gazetelerin sayfa düzenleme anlayışında dönüşüm: 1960-1979 yıllarını kapsayan bir araştırma" başlıklı dördüncü bölümde ise, belirlenen örneklem kapsamında Hürriyet, Milliyet ve Tercüman gazetelerinde sayfa düzenleme anlayışı açısından değişimler belirlenmiş ve tartışılmıştır. Sonuç olarak, toplumsal değişme ile teknolojik gelişmeden etkilenen gazete üretim sürecini, bir ürün olarak gazete ve gazete kavramının ana belirleyenlerinden biri olarak sayfa düzenlemesi bağlamında sorgulayan bu çalışmada elde edilen veriler ışığında, sayfa düzenlemesinin toplumsal değişme ve teknolojik gelişmelerden etkilendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study,“The Development / progression of Page-designing understanding in Turkish Press in / with the context of Social and Technological Changes”attempt to show the evolution of the newspapers designs and try to determine the alteration moments of the same product in Turkey. The thesis consist of four chapters. In the first chapter, the relations between social change and the mass communication is discussed. In the second chapter, it's been focused on social change and the mass communication, especially press, in Turkey after Second World War. The transformation of the structure of the Turkish Press Industry and visual forms of the Turkish newspapers as the results of social change (change on political system, urbanisation, industrialization, growth of population, development on education) and comprehensive usage of the new technological developments in the print media are discussed in the same chapter. The coming chapter on“Page design and it's function on journalism”. And in the fourth chapter, results of a research on three Turkish daily Hürriyet, Milliyet and Tercüman's page design changes between 1960-1979 is discussed.