Asur Ticaret Kolonileri Devrinde kurumlar ve fonksiyonları
The Institutions and their functions in period of Assyrian Trade Colony
  1. Tez No: 94771
  2. Yazar: İRFAN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SALİH ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Kamu Yönetimi, Ancient Linguistics and Cultures, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
122 ÖZET Tezimizde, yazılı belgeler ışığında, Asur Ticaret Kolonileri Çağı olarak' tanımlanan, Anadolu'nun ilk yazılı döneminde, gerek Asurlularca gerekse yerlilerce oluşturulduğunu düşündüğümüz kurumların yapıları, idarî ve sosyal hayattaki fonksiyonları incelenmiştir. Çalışmamızın içindekiler kısmında da görüleceği üzere, işlediğimiz konulan, Asur Kurumlan ve Yerel Kurumlar şeklinde iki ana başlık altında toplanmıştır. Giriş kısmında, Eski Asur Devri hakkında genel bilgiler verilmiş ve daha sonra, bazıları henüz yayınlanmamış belgelerin yardımıyla asıl konu ele alınmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar, bize göre, Anadolu'nun ve Eski Asur Devletinin kurumsal yapılanması bakımdan oldukça önemlidir. Çalışmamızda, bu devre âit, yerel kurumlann yanında özellikle Asurlulann Anadolu'da oluşturduklan hukukî ve idarî yapılanmalan incelenmiştir, öncelikle, Asur şehrinin ticaretteki pozisyonu değerlendirilmiştir. Bunun ardından, Asurlu tüccarlann Anadolu'daki idarî ve hukukî yapılanmalan üzerinde, filolojik belgeler ışığında, detaylı olarak durulmuş, söz konusu bu birimlerin Anadolu saraylan ile olan ilişkileri ortaya konmaya çalışılmıştır. n. bölümde ise, yerel saraylar ana başlığı altında, sarayların bu ticaretteki yeri, idarî yapısı araştuılmış ve kralın ülke idaresinde, nasıl bir politika izlediği, belgelerin yansıttığı ölçüde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
123 ABSTRACT In this thesis, the structures of the institutions which were established during the Period Assyrian Trade Colony also known as the firs written period of Anatolia, functions within the administirative and social life are analyzed. As can be seen in the sections of this study are categorized under two main headings as Assyrian Institutions and Local Institutions. In the introduction, general knowledge is given about the Old Assyrian Period and later the main issue is dealt with the help of unpublished documents. The results we have obtained is vital in terms of the intitutional construction of Anatolian and Old Assyrian State. In this study, first of all, the importance of the city-Assur in Trade, next, within the light of the documents, the role of the Assyrian traders in the institutions of law and administrations in Anatolia is analized and the relationship of these institutions with the Anatolian palaces is analized. In the second chapter, under the heading of local palaces, the role of the palaces in trade and its administirative structure is researched. Morever, the policy that the King followed in the administration of his country is put forth as far ar the documents reflected.