5. sınıf Türkçe ders kitaplarındaki dramaya yönelik etkinlikler üzerine bir inceleme
An analysis on activities for drama in 5th grade Turkish course books
  1. Tez No: 947711
  2. Yazar: MUSTAFA AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRİAM ZELİHA STEBLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, 2014, 2016, 2017, 2022, 2023 ve 2024 [1. Kitap, 2. Kitap ve Zenginleştirme Etkinlikleri Öğretmen Kılavuz Kitabı (3.Kitap)] yıllarında MEB Yayınları [2014, 2016, 2017, 2024 (1. Kitap, 2.Kitap ve Zenginleştirme Etkinlikleri Öğretmen Kılavuz Kitabı (3.Kitap)], Anıttepe (2022) ve Koza (2023) Yayıncılık tarafından basılan 5. sınıf Türkçe ders kitaplarında yer alan etkinlikler içerisinde, Türkçe dersinin temel dil becerileri olan dinleme/izleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin, sosyal becerilerin ve daha birçok becerilerin geliştirilmesine yönelik katkısı bulunan dramaya yönelik etkinliklerin hangi ölçüde yer aldığını tespit etmek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda 8 kitap incelenmiştir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. 5. sınıf Türkçe dersinde işlenmek üzere öğrenciye sunulan etkinlikler incelendiğinde araştırma sonucunda ulaşılan veriler, yaratıcı drama teknikleri çerçevesinde hazırlanmış dramaya yönelik etkinliklerden hangi ölçüde yararlanıldığını göstermektedir. Bulgular genel olarak incelendiğinde ders kitaplarındaki dramaya yönelik etkinliklerin hangi ölçüde yer aldığına yönelik bulgular elde edilmiş ve bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur. Bu çalışmanın bu alanda çalışacaklara ve ders kitabı hazırlayıcılarına yol göstereceği umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, in 2014, 2016, 2017, 2022, 2023 and 2024 [Book 1,Book 2 and Enrichment Activities Teacher's Guide Book (Book 3)] Ministry of Education Publications [2014, 2016, 2017, 2024 (Book 1, Book 2 and Enrichment Activities Teacher's Guide Book (Book 3)], Anıttepe (2022) and Koza (2023) Publishing among the activities included in the 5th grade Turkish course books published. the aim is to determine the extent to which drama activities are included in the Turkish course, which contribute to the development of basic language skills such as listening/watching, speaking, reading and writing skills, social skills and many other skills. In this direction, 8 books were examined. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the research. When the activities presented to students to be processed in the 5th grade Turkish course are examined, the data obtained as a result of the research show the extent to which drama activities prepared within the framework of creative drama techniques are utilized. When the findings were examined in general, findings were obtained regarding the extent to which drama activities were present in the textbooks and suggestions were made accordingly. It is hoped that this study will guide those who work in this field and those who prepare course books.