What is the main antecedent of environmental sensitivity in a highly competitive business world: An empirical analysis with structural equation model
Çok rekabetçi bir iş dünyasında çevresel duyarlılığın ana öncülü nedir: Yapısal eşitlik modeliyle ampirik bir analiz
- Tez No: 947712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA BAYRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA AĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, Türk halkının çevresel duyarlılığını etkileyen faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, çevresel bilgi, internet kullanımı, algılanan kirlilik tehditleri ve kişilik özelliklerinin çevresel duyarlılık üzerindeki etkisini özel olarak incelemiştir. Veriler çevrimiçi formlar ve basılı anketler yoluyla toplanmış ve toplamda 444 yanıt elde edilmiştir. Analiz, SmartPLS yazılımı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi (SEM) ile gerçekleştirilmiş; tanımlayıcı istatistikler, ANNOVA ve kontrol gruplarına yönelik t-testi analizleri ise JAMOVI 2.3.28 kullanılarak yapılmıştır. Çalışma ayrıca internet kullanımı ile çevresel duyarlılık arasında çevresel bilgi ve algılanan çevresel kirlilik tehditlerinin aracılık etkilerini incelemiştir. Bu çalışmanın temel bulguları, çevresel bilginin (p: 0.004), internet kullanımının (p: 0.009), algılanan çevresel kirlilik tehditlerinin (p: 0.000) ve bazı kişilik özelliklerinin (Uyumluluk: p>0.001, Sorumluluk: p>0.001, Deneyime Açıklık: p>0.001) çevresel duyarlılık üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Ancak Dışa Dönüklük ve Nevrotizm değişkenlerinin çevresel duyarlılık üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was set to explore the factors affecting environmental sensitivity of Turkish people. The study specifically examines the effect of environmental knowledge, internet use, perceived pollution threats and personality traits on environmental sensitivity. Data was collected through online forms and printed questionnaires and a total of 444 responses were gathered. The analysis was done using the Structural Equation Modelling (SEM) using the SmartPLS software, whereas JAMOVI 2.3.28 was used for the descriptives, ANNOVA and t-tests of the control groups. This study also examined mediation effects of environmental knowledge and perceived environmental pollution threats between internet use and environmental sensitivity. Key findings of this study indicate that there is a positive and significant effect of environmental knowledge (p: 0.004), internet use (p: 0.009), perceived environmental pollution threats (p: 0.000) and some of the personality traits, Agreeableness (p>0.001), Conscientiousness (p>0.001), Openness to experience (p>0.001) whereas no significant affect was found for Extraversion and neuroticism on environmental sensitivity.