Eymir gölü ve çevresinde yayılış gösteren kamışbülbülü (cettia cetti) (aves: passeriformes) popülasyonunun biyometrik özellikleri ve genetik analizi
Biometric characteristics and genetic analysis of cetti's warbler (cettia cetti) (aves: passeriformes) population at lake Eymir
  1. Tez No: 947731
  2. Yazar: AYŞENUR AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÜRSOY ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eymir Gölü ve çevresinde yayılış gösteren Cettia cetti (kamışbülbülü) popülasyonunun biyometrik özellikleri ve genetik yapısı incelenerek türün Türkiye'deki alttür durumu değerlendirilmiştir. Kuşlarda taksonomik ayrımlar geleneksel olarak morfolojik karakterlere dayansa da moleküler yöntemler daha bütüncül bir taksonomi anlayışını mümkün kılmıştır. Dünya genelinde yaygın olan Cettia cetti'nin üç alttürü bulunmaktadır: C. c. cetti, C. c. orientalis ve C. c. albiventris. Ankara'daki kuş halkalama çalışmaları kapsamında sis ağlarıyla yakalanan bireylerden morfometrik ölçümler alınmış, kan ve tüy örnekleri moleküler analizlerde kullanılmıştır. Eymir Gölü'nde yalnızca C. c. orientalis alttürünün bulunduğu literatür bilgisi, biyometrik ve moleküler verilerle yeniden değerlendirilmiştir. Mitokondriyal sitokrom oksidaz alt ünite I (mtDNA COI) gen bölgesi ve tam mitogenom dizileri kullanılarak Neighbor Joining (NJ), Maximum Likelihood (ML) ve Bayesçi Çıkarım (Bayesian Inference, BI) yöntemleriyle filogenetik ağaçlar oluşturulmuştur. Bulgular, C. c. orientalis'in genetik olarak diğer alttürlerden ayrıldığını, ancak C. c. cetti ile sınırlı genetik karışım gösterdiğini doğrulamıştır. BI analizine göre mtDNA COI haplotipleri 4 haplogruba ayrılmıştır: haplogrup1, 6 birey (Cettia_cetti_6, 9, 16, 24, 63, ve 81), haplogrup2, 4 birey (Cettia_cetti_15, 35, 48 ve 55), haplogrup3 (Cettia_cetti_44) ve haplogrup4 (Cettia_cetti_5) ise birer birey içermektedir. Biyometrik veriler morfolojik varyasyonu yansıtsa da genetik sonuçlarla tam uyum göstermemiştir. Bu durum, fenotipik plastisite veya çevresel etkilerle açıklanabilir. Bulgular, alttürleşmenin erken evrede olduğunu ve taksonomik sınıflandırmanın moleküler verilerle yeniden ele alınması gerektiğini göstermektedir. Sonuçlar, türün taksonomik statüsünün gözden geçirilmesi ve koruma stratejilerinin geliştirilmesi için bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The biometric characteristics and genetic structure of the Cettia cetti (Cetti's warbler) population around Lake Eymir were investigated to evaluate its subspecies status in Türkiye. Traditionally, avian taxonomy has relied on morphological traits; however, molecular techniques now enable a more integrative approach. Cettia cetti, which has a broad global distribution, is currently classified into three recognized subspecies: C. c. cetti, C. c. orientalis, and C. c. albiventris. As part of bird ringing studies in Ankara, individuals were captured using mist nets. Morphometric measurements were taken, and blood and feather samples were collected for molecular analyses. The assumption that only C. c. orientalis occurs in the Lake Eymir area was tested using biometric and molecular data. Phylogenetic analyses were conducted using mitochondrial cytochrome oxidase subunit I (mtDNA COI) gene regions and complete mitogenome sequences, employing Neighbor-Joining (NJ), Maximum Likelihood (ML), and Bayesian Inference (BI) methods. The results confirmed that C. c. orientalis is genetically distinct, although minor genetic admixture with C. c. cetti was detected. According to BI analysis, mtDNA COI haplotypes were grouped into four haplogroups: haplogroup 1 comprised six individuals (Cettia_cetti_6, 9, 16, 24, 63, and 81), haplogroup 2 included four (Cettia_cetti_15, 35, 48, and 55), while haplogroups 3 (Cettia_cetti_44) and 4 (Cettia_cetti_5) each consisted of a single individual.While biometric data revealed morphological variation, it did not fully align with genetic findings, possibly due to phenotypic plasticity or environmental influences. These findings indicate that subspeciation may be at an early stage, and the taxonomic classification should be reconsidered in light of molecular evidence, with implications for conservation planning.