Ekonomik coğrafya perspektifinde Marmara Bölgesi serbest bölgelerinin analizi
An analysis of the free zones in the Marmara Region from the perspective of economic geography
- Tez No: 947730
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Ekonomi, Geography, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesi'nde yer alan serbest bölgelerin yer seçiminde etkili olan doğal ve beşerî unsurlar beş bölümde incelenmiştir. Çalışmada her bir serbest bölgenin kurulu bulunduğu ilçelere odaklanılmış ve değerlendirmeler olabildiğince yerel ölçekte yapılmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, Marmara Bölgesi'nin fiziki coğrafya özellikleri ele alınmıştır. Bu kapsamda bölgenin yer şekilleri, yükselti ve iklim özellikleri değerlendirilmiş. Fiziki çevre unsurlarının ekonomik faaliyetler üzerindeki dolaylı etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde, serbest bölgelerin kurulduğu ilçelerdeki nüfus yapısı incelenmiştir. Nüfusun yapısı, bölgenin ekonomik işlevleriyle olan ilişkisi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, serbest bölgelerin bulunduğu ilçelerin yerleşme tarihleri ele alınmıştır. Serbest bölgelerin kurulduğu alanların tarihsel sürekliliği ve ticari fonksiyonları vurgulanmıştır. Dördüncü bölümde, serbest bölgelerin kurulduğu ilçelerdeki ekonomik yapı incelenmiştir. Bu bağlamda ulaşım ve lojistik altyapılarının bölge ekonomisine etkileri üzerinde durulmuş, serbest bölgelerin bulundukları çevrelere sanayi ve ticaret faaliyetlerini çekerek zamanla kentleşmeyi hızlandırdığı görülmüştür. Beşinci bölümde, Marmara Bölgesi'ndeki serbest bölgelerin dış ticaret hacmi, ülke gruplarına göre ticaret dağılımı, üretim odaklı faaliyet gösteren firma sayıları ile yerli ve yabancı çalışan oranları gibi çeşitli kriterler çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study examines the natural and human geographical factors influencing the location preferences of free zones in the Marmara Region through five main sections. The study primarily focuses on the districts in which each free zone is established, and evaluations are conducted, as far as possible, on a local scale. The first section, which addresses the physical geographical characteristics of the Marmara Region, evaluates the topographical structure, elevation, and climatic conditions of the area. In this context, the indirect effects of the physical environment on economic activities are attempted to be explained. The second section investigates the population structure of the districts where free zones have been established. The demographic composition is assessed within the framework of its relationship with the economic functions of the region. The third section examines the settlement history of the districts in which free zones are located. In this part, emphasis is placed on the historical continuity and commercial functions of the areas where the zones have been established. The fourth section explores the economic structure of the relevant districts. Particular attention is given to the influence of transportation and logistics infrastructure on regional economies. It is observed that free zones tend to attract industrial and commercial activities to their surroundings, thereby accelerating urbanization over time. The fifth section analyzes various criteria regarding the foreign trade volume of the free zones in the Marmara Region, the distribution of trade by country groups, the number of production-oriented companies, and the proportion of domestic and foreign employees.