Daimi ikinci premolar agenezisi ve diş gelişimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between permanent second premolar agenesis and dental development
  1. Tez No: 947775
  2. Yazar: GAMZE ZEYTİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLİN İLERİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, 5–15 yaş arası çocuklarda mandibular ikinci premolar agenezisi varlığı, ilişkili dental anomaliler ve ikinci premolar agenezisinin diş gelişimi üzerindeki etkileri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında, Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi dijital arşivinde yer alan 2012–2023 yıllarına ait 14460 panoramik radyograf değerlendirilmiştir. Araştırmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan 429 birey çalışma grubunda ve 429 birey kontrol grubunda yer almaktadır. Dahil edilen bireylerde dental anomali varlığı, agenezis ile ilişkili bölgede yer alan süt ikinci molarların ağız içindeki durumu, infraoklüzyon ve kök rezorpsiyonu varlığı retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Diş yaşı tayini ve dişlerin gelişim düzeyleri, Demirjian diş yaşı tayini yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma grubunda, kontrol grubuna kıyasla, diş yaşı ortalama 0,70 yıl (yaklaşık 8 ay) geçtir. Değerlendirilen bireylerin %4,'inde ikinci premolar agenezisi mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of mandibular second premolar agenesis, associated dental anomalies, and the effects of second premolar agenesis on dental development were retrospectively evaluated in children aged 5–15 years. A total of 14,460 panoramic radiographs, taken between 2012 and 2023 and archived in the digital database of Hacettepe University Faculty of Dentistry, were examined. The study group consisted of 429 individuals who met the inclusion criteria, and the control group included an equal number of individuals (n=429). In the included cases, the presence of dental anomalies, the intraoral condition of the primary second molars in the region associated with agenesis, and the presence of infraocclusion and root resorption were retrospectively assessed. Dental age estimation and assessment of tooth development stages were performed using the Demirjian method. On average, dental age in the study group was delayed by 0.70 years (approximately 8 months) compared to the control group. The prevalence of second premolar agenesis among the evaluated individuals was 4%. When the developmental stages of the permanent teeth adjacent to the second premolar were assessed in the study group, it was found that the second molars were at earlier developmental stages, and this difference between the groups was statistically significant (p < 0.05). In females, a statistically significant delay in the development of the right mandibular first premolars was observed (p < 0.05). Taurodontism was found more frequently in the study group (7.3%); however, no statistically significant association was found between the presence of taurodontism and second premolar agenesis (p = 0.447). The presence of primary second molars in the mandibular agenesis region was higher; among these teeth, 72.5% exhibited caries or restorations, 25.8% were healthy, and 25.9% presented with infraocclusion. In individuals with second premolar agenesis, early and detailed radiographic evaluations are of utmost importance for the accurate identification of developmental differences and associated dental anomalies, which is crucial for proper clinical management.