Tasarım yoluyla anlama modeli uygulanan beden eğitimi ve spor dersi öğretiminin kalıcılığı ve yaşama etkisi
The impact of understanding by design model applied physical education and sports instruction on retention and its influence on life
  1. Tez No: 947774
  2. Yazar: AHMET VATANSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Dünyada her gün yeni gelişmeler olmaktadır. Bunlara paralel olarakta öğretim teknikleri gelişmekte ve değişmektedir. Program geliştirme çalışmalarında, öğretme-öğrenme sürecinde öğrencilere odaklanan ve bilgilerin anlaşılmasını ve uygulanmasını kolaylaştıracak yeni yöntem ve teknikler oluşmaktadır. Bu yöntemlerden biri de bireysel farklılıkları destekleyen ve bilgiyi gerçek yaşama aktarma imkânı sunduğu ifade edilen“Tasarım Yoluyla Anlama”(UbD) modelidir. Bu çalışmanın amacı da Doğrudan Öğretim Modeli uygulanan klasik Beden Eğitimi ve Spor dersi öğretimiyle UbD modeliyle uygulanan Beden Eğitimi ve Spor ders öğretilerini karşılaştırmak ve UbD öğretiminin kalıcılığı ve yaşama etkisini araştırmaktır. Yöntem: Araştırmada karma yöntem araştırma modeli tercih edilmiştir. Nicel boyut olarak deneysel modeller arasında yer alan yarı deneysel desen, nitel boyutta ise yarı yapılandırılmış görüşme modeli tercih edilmiştir. Çalışma deseni olarak ise“tek grup ön test-son test modeli”benimsenmiştir. Örneklem yöntemi olarak araştırmada, amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu geçmiş dönemlerde UbD modeli ile tasarlanmış derslere katılmamış olan 5. Sınıf 60 öğrenciden oluşmaktadır. 12 hafta, haftalık 2 ders saati (40+40) olan beden eğitimi ve spor dersinin birinci yarısında takım sporları kazanımlarına uygun seçilerek oluşturulan MEB günlük planları, ikinci yarısında UbD modeliyle oluşturulan günlük öğretim planı uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak iki farklı öğretim modeli arasındaki öğrenme kazanımlarının karşılaştırılması amacıyla araştırmacılar tarafından hazırlanmış“Öğrenci Değerlendirme Anketi”ile“Öğretmen Gözlem Anketi”kullanılmıştır. Bunun yanında nicel bulguları desteklemek ve öğrenme süreçlerine ilişkin derinlemesine bilgi sağlamak amacıyla öğrenci ve velilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 25 paket programıyla analiz edilmiştir. Kişisel bilgiler, frekans ve yüzde olarak tablolaştırılmıştır. Non-parametrik özellik gösteren öğrenci verilerine iki farklı öğretim modelinin karşılaştırılması amacıyla bağımsız değişkenler arasındaki farkı belirlemek için Mann Whitney U Testi uygulanmıştır. Parametrik özellik göstermeyen öğretmen verilerine bağımlı değişkenler arasındaki ön test-son test veri karşılaştırmaları için Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi uygulanmıştır. Nitel veriler ise incelenerek temalar, kodlar ve kategoriler olarak tablolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Every day, new developments occur across the world, and in parallel, instructional techniques continue to evolve and transform. In curriculum development efforts, new methods and techniques have emerged that focus on students during the teaching-learning process and aim to facilitate the comprehension and application of knowledge. One such method is the“Understanding by Design”(UbD) model, which is known for supporting individual differences and enabling the transfer of knowledge to real-life contexts. The purpose of this study is to compare traditional Physical Education and Sports instruction based on the Direct Instruction Model with the instruction designed according to the UbD model, and to examine the effectiveness of the UbD approach in terms of learning retention and its impact on real-life application. Method: A mixed methods research design was adopted in this study. For the quantitative component, a quasi-experimental design specifically, the single-group pretest-posttest model was employed. For the qualitative dimension, a semi-structured interview technique was utilized. The purposive sampling method was used to select the study group, which consisted of 60 fifth-grade students who had not previously participated in courses designed using the UbD model. The intervention lasted 12 weeks, with two 40-minute Physical Education and Sports classes held per week. During the first half of the study, daily lesson plans aligned with the Ministry of National Education (MoNE) and focused on team sports achievements were implemented. In the second half, daily instructional plans were developed and applied based on the Understanding by Design (UbD) model. As data collection tools, a“Student Evaluation Questionnaire”and a“Teacher Observation Questionnaire”were developed by the researchers to compare learning outcomes across the two instructional models. Additionally, semi-structured interviews with students and parents were conducted to support the quantitative findings and to provide in-depth insights into the learning processes. The data collected from the scales were analyzed using SPSS version 25. Demographic information was presented in tables as frequencies and percentages. For student data exhibiting non-parametric characteristics, the Mann–Whitney U Test was conducted to determine the differences between the independent variables of the two instructional models. For teacher data that also showed non-parametric characteristics, the Wilcoxon Signed-Ranks Test was used to compare pretest and posttest scores of the dependent variables. Qualitative data were examined and presented in tabular form as themes, codes, and categories. Findings: In the comparison of the two instructional models by students, statistically significant differences were found in favor of the UbD-based instruction (p < 0.00). According to the pretest and posttest mean scores obtained from teachers' evaluations of the students, significant differences were observed in both instructional models. Interviews with students revealed that the lessons conducted using the UbD approach were perceived as“more enjoyable and meaningful.”One student expressed this view by stating,“Now I better understand how to use what I've learned in my daily life.”Parents also reported that the UbD method increased their children's interest in the lessons, that their children eagerly shared what they had learned at home, and that receiving feedback based on data collected throughout the instructional process was both meaningful and impactful. Conclusion: According to student evaluations, a comparison of the Understanding by Design (UbD) Model and the Direct Instruction Model applied in Physical Education and Sports classes revealed statistically significant differences in favor of the UbD model. Pretest and posttest total scores evaluated by teachers also indicated significant differences in both instructional models. In order to enhance the quality and effectiveness of Physical Education and Sports courses, the appropriateness of the UbD model should be taken into consideration, and the current curriculum may be improved accordingly.