Investıgatıon of the neuroprotectıve effects of celery (apıum graveoles L.) extract agaınst amyloıd-beta toxıcıty and enzymatıc targets assocıated wıth alzheımer's dısease
Kereviz (apium graveoles L.) ekstresinin alzheimer hastaliğiyla i̇lişkili amiloid-beta toksinliği ve enzimatik hedeflere karşi nöroprotektif etkilerinin araştirilmasi
- Tez No: 947788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHİRİN TARBIAT MOHSENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kereviz (Apium graveolens L.), Apiaceae familyasının çeşitli üyelerinden biri olup, besin ve ilaç olarak uzun süredir kullanılmaktadır. Ancak bu türün nöroprotektif faydalarını anlayabilmek için Alzheimer hastalığının (AD) tedavisiyle ilişkili çeşitli yolaklar üzerinden değerlendirilmesi gerekmektedir. Amiloid plaklar, Aβ proteinlerinin hücre dışı birikimleri olup Alzheimer hastalarında nöronal işlevi bozar ve nöroenflamatuar ve dejeneratif süreçleri tetikler. Bu plaklar, transmembran protein olan APP'nin proteolitik bölünmesi sonucu oluşmaktadır. Kolinerjik hipotez, Alzheimer hastalığı (AD) gibi nörodejeneratif hastalıklarda görülen bilişsel gerilemenin merkezi sinir sisteminde asetilkolin (ACh) adlı nörotransmitterin azalmasına bağlı olduğunu ileri sürmektedir. Kolinesteraz (ChE) enzimleri, ACh'yi asetil-CoA ve koline hidroliz eder. Kolinesterazlar (ChE'ler) iki çeşittir: asetilkolinesteraz (AChE) ve bütirilkolinesteraz (BuChE). BuChE, BuCh dahil çeşitli kolin esterlerini hidroliz ederken, AChE yalnızca ACh'yi hidroliz eder. Enflamasyon, Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklarda temel bir faktör olup, beyin dokuları ve kan örneklerinde proinflamatuar sitokinlerin artmış ekspresyonuyla ilişkilidir. Siklooksijenazlar, özellikle COX-2, prostanoidlerin biyosentezinde kritik rol oynar. Bu çalışmada kereviz yaprağı etanol ekstraktının nöroprotektif potansiyeli araştırılmıştır. Bitki materyali hasat edildikten sonra ayıklanmış, temizlenmiş ve kurutulmuştur. Soxhlet ekstraktörü kullanılarak, 10 g hava ile kurutulmuş kereviz yaprağı tozu %95 etanol ile ekstrakte edilmiştir. Elde edilen ekstrakt daha sonra buharlaştırılarak 4°C'de saklanmıştır. Ekstraksiyon verimi olarak %4.78 bulunmuştur. Ekstrakt üzerinde yapılan sıvı kromatografi ve kütle spektrometresi ile metabolomik analiz sonucunda izoflavonlar, fenolik asitler, hidroksisinamik asit, flavonoidler, flavonoid O-glikozitleri, flavonol ve glikozitler gibi çok çeşitli sekonder metabolitlerin varlığı belirlenmiştir. 100 µg/ml konsantrasyondaki kereviz ekstraktı, amiloid-beta (Aβ1-42) hasarına (15 µM) karşı insan nöroblastoma SH-SY5Y hücrelerinin canlılığını %67'den %81.74'e yükselterek koruma sağlamıştır. Ekstrakt ayrıca AD ile bağlantılı olan asetilkolinesteraz (AChE), bütirilkolinesteraz (BChE), siklooksijenaz 1 (COX-1), ve siklooksijenaz 2 (COX-2) enzimlerini sırasıyla 21, 61, 34 ve 52 µg/ml IC50 değerleriyle inhibe etmiştir. Sonuç olarak, kereviz yaprağı ekstraktındaki bileşenler Alzheimer hastalığının önlenmesi ve tedavisi için potansiyel terapötik seçenekler olabilir.
Özet (Çeviri)
Celery (Apium graveolens L.), one of the various members of the Apiaceae family, has long been utilized as food and medicine due to its nutraceutical characteristics. However, to comprehend the neuroprotective benefits of these species, it is necessary to assess them using various pathways that are pertinent to the treatment of Alzheimer's disease (AD). Amyloid plaques, extracellular deposits of Aβ protein, disrupt neuronal function and trigger neuroinflammatory and degenerative processes in Alzheimer's disease patients. They are formed from the transmembrane protein APP, which undergoes proteolytic cleavage. The cholinergic hypothesis suggests that cognitive decline in neurodegenerative diseases like Alzheimer's Disease (AD) is attributed to a decrease in acetylcholine (Ach), a neurotransmitter, in the central nervous system. Cholinesterase (ChE) enzymes hydrolyze the ACh into acetyl-CoA and choline. Cholinesterases (ChEs) are in two varieties: acetylcholinesterase (AChE) and butyrylcholinesterase (BuChE). BuChE hydrolyzes several choline esters, including BuCh, whereas AChE exclusively hydrolyzes Ach. Inflammation is a key factor in neurodegenerative disorders like Alzheimer's disease, linked to increased expression of pro-inflammatory cytokines in brain tissues and blood samples. Cyclooxygenases, particularly COX-2, play a crucial role in the biosynthesis of prostanoids. The neuroprotective potential of celery leaf ethanolic extracts was investigated in this work. The plant material was harvested, separated, cleaned, and dried. A Soxhlet extractor was used to extract 10 g of air-dried celery leaf powder using 95% ethanol. The extract was then evaporated and stored at 4°C. The resulting extract yield of 4.78% was stored for further use. A metabolomics examination of the extract using liquid chromatography and mass spectrometry showed the presence of a wide range of secondary metabolites, such as isoflavones, phenolic acids, hydroxycinnamic acid, flavonoids, flavonoid O-glycosides, flavonol, and glycosides. At 100 µg/ml, celery extract increases the viability of human neuroblastoma SH-SY5Y cells from 67% to 81.74% while shielding them against amyloid-beta (Aβ1-42) damage at 15 µM. The extract inhibited the enzymes linked to AD, such as acetylcholinesterase (AChE), butyrylcholinesterase (BChE), cyclooxygenase 1 (COX-1), and cyclooxygenase 2 (COX-2) with IC50 values of 21, 61, 34, and 52 µg/ml, respectively. In conclusion, components of celery leaf extract might be useful therapeutic options for the treatment and prevention of AD.