Yeni 1,2,3-triazol türevi bileşiklerin in vitro parkinson hastalığı modelinde nöroprotektif etkilerinin araştırılması
Investigation of the neuroprotective effects of new 1,2,3-triazol derivate compounds in a model of in vitro parkinson's disease
  1. Tez No: 887891
  2. Yazar: EBRU NUR AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN SAKALLI ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Parkinson hastalığı (PH), Alzheimer hastalığından sonra en yaygın görülen ve 65 yaş ve üzeri nüfusun %2-3'ünü etkileyen ilerleyici nörodejeneratif bir hastalıktır. PH tedavisinde kullanılan en etkili ilaç levodopadır. Fakat uzun süreli kullanımdan sonra oluşan yan etkileri nedeniyle diğer ilaçlarla kombine kullanılmaktadır. Levodopa ve kombine tedaviler PH'nin tedavisini yavaşlatabilmektedir ancak mevcut tedavilerin hastalığın tam tedavisinde yetersiz kalması ve yan etkileri nedeniyle nöroprotektif özelliklere sahip yeni bileşiklerin keşfedilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, çeşitli biyolojik aktivitelerine ek olarak 1,2,3-triazol türevi bileşiklerin nöroprotektif etkilerinin tespit edilmiş olması nedeniyle tez çalışması kapsamında yeni ve orijinal bileşikler olan 1,2,3-triazol türevi Yu1 ve Yu3'ün in vitro PH modelinde nöroprotektif etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla yapıya dayalı ilaç tasarımında sıklıkla kullanılan yöntem olan moleküler kenetleme kullanılarak Yu1 ve Yu3 bileşiklerinin PH patogenezine karşı nöroprotektif stratejilerde yer alan Nrf2-Keap1 sinyal yolunun anahtar düzenleyicisi olan Keap1 proteini ile etkileşimi ortaya konmuştur. In silico analizlerin sonuçlarının desteklenmesi amacıyla 6-hidroksidopamin (6-OHDA) ile indüklenen SH-SY5Y hücreleri kullanılarak PH modeli oluşturulmuştur ve bu model üzerine Yu1 ve Yu3'ün nöroprotektif etkileri MTT, PE Anneksin V/7-AAD metodu ile apoptoz analizi, mitokondriyal membran potansiyeli (MMP) ve reaktif oksijen türleri (ROS) metodları kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgularda her iki bileşiğin PH modeli oluşturulan hücreler üzerine antiapoptotik özellikte olduğu, MMP kayıbını ve ROS artışını baskıladığı tespit edilmiştir. Özellikle Yu3 bileşiğinin düşük dozlarının Yu1 ile kıyaslandığında daha iyi nöroprotektif özellikte olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Yu1 ve Yu3 bileşiklerinin PH'ye karşı potansiyel nöroprotektif ajanlar olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a progressive neurodegenerative disease that affects 2-3% of the population over the age of 65, ranking second only to Alzheimer's disease in prevalence. The most effective drug used to treat PD is levodopa; however, it is used in combination with other drugs because of side effects that occur with long-term use. Levodopa and combination therapies can slow the progression of Parkinson's disease, but the inadequacy of existing therapies to fully treat the disease and their side effects make it necessary to discover new compounds with neuroprotective properties. In recent studies, in addition to their various biological activities, the neuroprotective effects of 1,2,3-triazole derivatives have been demonstrated, and within the scope of the thesis study, 1,2,3-triazole derivatives Yu1 and Yu3, which are new and original compounds, were used in the in vitro PH model. Their neuroprotective effects were investigated. The interaction of Yu1 and Yu3 compounds with Keap1 protein, a key regulator of the Nrf2-Keap1 pathway involved in neuroprotective strategies against PD pathogenesis, was revealed using molecular docking.To support the results of the in silico analyses, a PH model was established using 6-OHDA-induced SH-SY5Y cells, and the neuroprotective effects of Yu1 and Yu3 on this model were evaluated by MTT, apoptosis analysis by PE Annexin V/7-AAD method, mitochondrial membrane potential (MMP) and reactive oxygen species (ROS) were determined by methods. The results showed that both compounds had anti-apoptotic properties on PH model cells and suppressed MMP loss and ROS increase. The results obtained in this study suggest that the Yu1 and Yu3 compounds should be used in the treatment of PH.