Apoptozis markerları BCL2 ve MDM2: Berrak hücreli renal hücreli karsinomlarda ekspresyonları ve klinikopatolojik prognostik faktörler ile ilişkisi
Apoptosis markers BCL2 and MDM2: Their expression in clear cell renal cell carcinoma and relationship with clinicopathological prognostic factors
- Tez No: 947802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDAR GÜRSOY KUZULUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Berrak hücreli renal hücreli karsinom vakalarında, hastalığın prognozunu belirlemede çok sayıda immün belirteç kullanılmıştır. Apoptozis belirteçleri olan BCL2 ve MDM2 de bu konuda araştırılan immün belirteçlerdendir. Bu çalışma, berrak hücreli renal hücreli karsinom vakalarında BCL2 ve MDM2 ekspresyonlarını analiz etmeyi ve bu proteinlerin farklı klinik ve prognostik faktörlerle olası ilişkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda, 2014-2024 yılları arasında parsiyel veya radikal nefrektomi materyallerinde berrak hücreli renal hücreli karsinom tanısı almış 50 adet olgu retrospektif olarak incelendi. Uygun parafin bloklardan hazırlanan kesitlere BCL2 ve MDM2 immünohistokimyasal çalışmaları uygulandı. Bu iki immün belirtecin ekspresyonlarının klinik ve histopatolojik prognostik faktörlerle ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada, olguların %8'inde (n=4) BCL2 ile orta düzeyde (Skor 2) boyanma izlendi. Bu vakaların 3 tanesi pT1b, 1 tanesi pT3b tümör evresine sahipti. Ekspresyon görülmeyenlerde pT1a, hafif düzeyde görülenlerde pT2a ve orta düzeyde görülenlerde ise pT1b ve pT3b tümör evrelerine rastlanma oranlarının daha yüksek olduğu belirlendi. Buna göre BCL2 ekspresyonunun tümör evresi ile ilişkili olduğu saptanmış, yüksek BCL2 skorları, daha ileri evre tümörlerle ilişkili bulunmuştur. MDM2 ekspresyonu ile klinikopatolojik parametreler arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları BCL2'nin berrak hücreli renal hücreli karsinomların ilerlemesinde rol oynayabileceğini göstermiştir. MDM2'nin ise prognostik belirteç olarak yeterli rol oynayamayabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: In cases of clear cell renal cell carcinoma, numerous immune markers have been used to determine the prognosis of the disease. Apoptosis markers BCL2 and MDM2 are also among the immune markers investigated in this regard. This study aims to analyze the expressions of BCL2 and MDM2 in clear cell renal cell carcinoma cases and evaluate the possible associations of these proteins with different clinical and prognostic factors. Methods: Fifty cases diagnosed with clear cell renal cell carcinoma in partial or radical nephrectomy materials between 2014 and 2024 were retrospectively analyzed at the of Hatay Mustafa Kemal University Faculty of Medicine, Department of Medical Pathology. BCL2 and MDM2 immunohistochemical studies were performed on sections prepared from appropriate paraffin blocks. The relationship between the expressions of these two immune markers and clinical and histopathological prognostic factors was evaluated. Results: In the study, moderate BCL2 staining (Score 2) was observed in 8% of the cases (n=4). Three of these cases had pT1b and one had pT3b tumor stage. It was determined that pT1a tumor stages were higher in those with no expression, pT2a in those with mild expression, and pT1b and pT3b tumor stages in those with moderate expression. Accordingly, it was determined that BCL2 expression was associated with tumor stage, and higher BCL2 scores were associated with more advanced stage tumors. No significant relationship was found between MDM2 expression and clinicopathological parameters. Conclusion: The results of our study showed that BCL2 may play a role in the progression of clear cell renal cell carcinoma. It has been determined that MDM2 may not play a sufficient role as a prognostic marker.