İnsan kaynaklarında yapay zekâ destekli ön mülakat ve aday değerlendirme
Artificial Intelligence Supported Pre-Interview And Candidate Assessment In Human Resources
  1. Tez No: 947805
  2. Yazar: MESUT BURAK POTUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, yapay zekâ destekli ön mülakat sistemlerinin insan kaynakları uzmanlarının değerlendirmeleriyle ne ölçüde örtüştüğü araştırılmıştır. Araştırmada ChatGPT o1, DeepClaude, DeepSeek, Gemini, Llama ve Grok olmak üzere altı farklı yapay zekâ dil modeli kullanılmıştır. Çalışmaya 93 aday ve 6 insan kaynakları uzmanı katılmıştır. Adaylarla yapılan ön mülakatlar, dokuz farklı yetkinlik kategorisinde (iletişim becerileri, problem çözme ve analitik düşünme, takım çalışması, teknik bilgi ve yetkinlik, stres yönetimi, liderlik ve sorumluluk alma, uyumluluk ve esneklik, motivasyon ve iş tutkusu, etik ve değerler) değerlendirilmiştir. Yapay zekâ modelleri ve insan kaynakları uzmanlarının değerlendirmeleri arasındaki ilişki, eşleştirilmiş örneklemler t-testi, güç ve korelasyon analizleri ile incelenmiştir. Araştırmanın hipotezleri, tüm kategorilerin ortalaması alınarak elde edilen genel yapay zekâ ve genel insan kaynakları puanları üzerinden test edilmiştir. İnsan kaynakları uzmanlarının genel değerlendirme ortalaması 5 üzerinden 3.5428, yapay zekâ modellerinin genel değerlendirme ortalaması ise 3.5389 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the extent to which artificial intelligence-supported pre- interview systems align with human resources experts' evaluations. The research utilized six different artificial intelligence language models: OpenAI ChatGPT O1, DeepClaude, DeepSeek, Gemini, Llama, and Grok. The study included 93 candidates and 6 human resources experts. Pre-interviews with candidates were evaluated across nine different competency categories (communication skills, problem-solving and analytical thinking, teamwork, technical knowledge and competency, stress management, leadership and taking responsibility, adaptability and flexibility, motivation and passion for work, ethics and values). The relationship between artificial intelligence models and human resources experts' evaluations was examined through paired sample t-tests and correlation analyses. The study's hypotheses were tested using general artificial intelligence and general human resources scores obtained by averaging all categories. Human resources experts' general evaluation average was calculated as 3.5428 out of 5, while artificial intelligence models' general evaluation average was 3.5389.