Hatay il merkezinde yaşayan 18-65 yaş arası bireylerin deprem sonrası travma düzeyi ile depremin psikolojik maruziyet etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of post-earthquake trauma level and psychological exposure effects of earthquake in individuals between 18-65 years of age living in Hatay city center
- Tez No: 947814
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN YENGİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada Hatay il merkezinde yaşayan 18-65 yaş arası depremzedelerin, deprem sonrası travma düzeyi ile depreme maruziyetin psikolojik etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tasarımda olan bu çalışmaya Hatay il merkezinde ikamet eden ve 18-65 yaş aralığında olan 360 birey dahil edilmiştir. Veriler Sosyodemografik Bilgi Anketi, Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği ve Depremin Psikolojik Etkisi Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the post-earthquake trauma level and the psychological effects of earthquake exposure on earthquake victim saged between 18-65 living in the Hatay city center. Material and Method: This cross-section aland descriptive study included 360 individuals residing in Hatay city center and aged between 18-65. Data were collected using the Sociodemographic Information Questionnaire, the Post-Earthquake Trauma Level Determination Scale, and the Earthquake Psychological Impact Scale.