Opioiderjik sistem modülasyonunun deneysel migren modellerinde ağrı ve nörojenik inflamasyon üzerine etkileri ve mekanizmaları
Effects and mechanisms of opioidergic system modulation on pain and neurogenic inflammation in experimental models of migraine
  1. Tez No: 947815
  2. Yazar: CEMALETTİN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sunulan çalışmada doğal enkefalinaz inhibitörü olan spinorfin aracılığıyla endojen opioid sistem modülasyonunun in-vivo ve ex-vivo migren modellerinde migren ile ilişkili mekanizmalar üzerine etkisi araştırılmıştır. İn-vivo deney gruplarındaki sıçanlara 10 mg/kg nitrogliserin (NTG) intraperitoneal uygulanarak akut migren modeli oluşturuldu. NTG enjeksiyonundan 90 dakika sonra serum fizyolojik, spinorfinin düşük (0,5 mg/kg) ve yüksek (5 mg/kg) dozu, opioid reseptör antagonisti nalmefen (1 mg/kg) ve sumatriptan (600 μg/kg) ayrı ayrı veya birlikte gruplara göre uygulandı. Ex-vivo hemiskull preparatlarında kalsitonin gen ilişkili peptit (CGRP) salınımını indüklemek için kapsaisin (100 nM) uygulandı. Spinorfin (100 μM) ve in-vivo gruplarda test edilen diğer ilaçların hemiskull preparatlarında CGRP salınımı üzerine olan etkisi test edildi. Mekanik hiperaljezi von-Frey testi ile meningeal mast hücrelerinin sayı ve degranülasyonu ise toluidine-blue boyaması yapılarak belirlendi. CGRP ve c-Fos düzeyleri ELISA yöntemiyle analiz edildi. İn-vivo verilerin analizinde one-way ANOVA, ex-vivo verilerin analizinde tekrarlı ölçümler ANOVA kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the effect of endogenous opioid system modulation via spinorphin, a natural enkephalinase inhibitor, on migraine-related mechanisms in in-vivo and ex-vivo migraine models. In the in-vivo experimental groups, an acute migraine model was established by intraperitoneal administration of 10 mg/kg nitroglycerin (NTG). At 90 minutes after NTG injection, saline, low (0.5 mg/kg) and high (5 mg/kg) doses of spinorphin, opioid receptor antagonist nalmefene (1 mg/kg) and sumatriptan (600 μg/kg) were administered separately or together according to the groups. Capsaicin (100 nM) was applied to induce calcitonin gene-related peptide (CGRP) release in ex-vivo hemiskull preparations. The effect of spinorphin (100 μM) and other drugs tested in in-vivo groups on CGRP release in hemiskull preparations was tested. Mechanical hyperalgesia was determined by von-Frey test and the number and degranulation of meningeal mast cells were determined by toluidine-blue staining. CGRP and c-Fos levels were analyzed by ELISA. One-way ANOVA was used to analyze in-vivo data and repeated measures ANOVA was used to analyze ex-vivo data.