Ebelik öğrencilerinde kişilerarası ilişkiler psikoterapisi ve kahkaha terapisinin kişilerarası ilişkilere, sorun çözme ve öz-düşünüme etkisi
The effect of interpersonal psychotherapy and laughter therapy on interpersonal relationships, problem solving and self-reflection in midwifery students
  1. Tez No: 947825
  2. Yazar: BETÜL UNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma, Kişilerarası İlişkiler Psikoterapisi (KİPT) ve Kahkaha Terapisi uygulamalarının etkilerini değerlendirmek amacıyla randomize, tek kör, plasebo kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Çalışma, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü'nde, Haziran 2023-Haziran 2025 tarihleri arasında ebelik öğrencilerine uygulanmıştır. Çalışmaya, kişilerarası ilişkilerinde çatışma yaşayan 48 öğrenci dahil edilmiştir. Deney gruplarına Grup KİPT, Kahkaha Terapisi ve Plasebo uygulanırken, kontrol grubu herhangi bir müdahaleye tabi tutulmamıştır. Çalışmaya dahil edilen öğrenciler, uygulama öncesinde Genel Sağlık Anketi ile taranmış ve gruplara randomize edilmiştir. Değerlendirmeler, uygulama öncesi, 4. hafta, 8. hafta ve 12. hafta sonunda yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak, Öğrenci Bilgi Formu, Kişilerarası İlişki Boyutu Ölçeği (KİBÖ), Problem Çözme Envanteri (PÇE), Kişilerarası Problem Çözme Envanteri (KPÇE) ve Sağlık Bilimleri Öğrencileri için Öz-Düşünüm Ölçeği (SB3Ö) kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre: G1 Grubunda (KİPT): KİBÖ (başkalarına güven), PÇE (planlı yaklaşım), KPÇE (sorumluluk almama), SB3Ö (eylem sırasında yansıtma, eylem için yansıtma) puanlarında anlamlı iyileşmeler gözlemlenmiştir. G2 Grubunda (Kahkaha Terapisi): KİBÖ (empati, başkalarına güven, duygu farkındalığı), PÇE toplam, KPÇE (ısrarcı-sebatkar yaklaşım) puanlarında iyileşmeler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a randomized, single-blind, placebo-controlled manner to evaluate the effects of Interpersonal Psychotherapy (IPT) and Laughter Therapy. The study was applied to midwifery students at Istanbul University-Cerrahpaşa Faculty of Health Sciences, Department of Midwifery between June 2023 and June 2025. The study included 48 students who experienced conflict in their interpersonal relationships. Group IPT, Laughter Therapy and Placebo were applied to the experimental groups, while the control group was not subjected to any intervention. The students included in the study were screened with the General Health Questionnaire before the intervention and randomized into groups. Assessments were made at the 4th week, 8th week and 12th week before the intervention. Student Information Form, Interpersonal Relationship Dimension Scale (IRDS), Problem Solving Inventory (PSI), Interpersonal Problem Solving Inventory (IPPSI) and Self-Reflection Scale for Health Sciences Students (SB3S) were used as data collection tools. According to the results of the study: Group G1 (IPT): Significant improvements were observed in the sub-dimensions of CBCL (trust in others), PCI (planned approach), CPI (not taking responsibility), and SB3S (reflection during action, reflection for action). G2 Group (Laughter Therapy): Significant improvements were observed in the subscales of the PBSS (empathy, trust in others, emotional awareness), PSI total score, and PSI (persistent-persistent approach).