Premenstruel sendrom semptom yönetiminde kişilerarası ilişkiler danışmanlığının etkisi
The effect of interpersonal relationship counseling on premenstruel syndrome symptom management
- Tez No: 683112
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kişilerarası ilişkiler danışmanlığının Premenstruel sendrom üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yürütülen bu çalışma, çevrimiçi olarak uygulanan Premenstruel Belirti Tarama Aracı'na göre premenstruel sendroma sahip olduğu belirlenen üniversite öğrencileri ile 03.03.2020-01.01.2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına toplam 80 premenstruel sendroma sahip öğrenci alınmış, deney grubuna kişilerarası ilişkiler danışmanlığı seansları uygulanmış, kontrol grubuna ise Premenstruel sendrom semptomlarıyla baş etmede kullanabileceği önerilerin olduğu bir kitapçık verilmiştir. Uygulama başlangıcında, son seans bitiminde, seansların bitiminden 3 ay sonra her iki grup için değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada Kişisel Bilgi Formu, Premenstruel Belirtileri Tarama Aracı, Algılanan Stres Ölçeği, Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği ve Premenstruel Semptom Günlüğü kullanılmıştır. Deney grubunda; uygulama sonrası Premenstruel Sendrom yaşayanların oranı ve algıladıkları stres puanları düşmüş ve bu durum 3 ay boyunca devam etmiştir. Kişilerarası İlişki Boyutları Ölçeği alt boyutlarından Empati, Başkalarına Güven ve Duygu farkındalığı puan ortamalarında anlamlı olarak artış saptanırken Onay bağımlılık boyutunda anlamlı olarak düşme olduğu belirlenmiştir. Premenstruel semptom günlüğü puan ortalaması ve alt boyutlarının puan ortalamalarında anlamlı olarak düşme saptanmıştır. Sonuç olarak, premenstruel sendrom yaşayan öğrencilere uygulanan kişilerarası ilişkiler danışmanlığı, premenstruel semptomları azaltmakta, algılanan stresi düşürmekte ve öğrencilerin çevrelerindeki kişilerle olan ilişkilerinde, empati kurma yeteneklerini, başkalarına olan güven duygularını ve duygu farkındalıklarını artırarak, onay bağımlılık duygularını azaltmaktadır ve bu konularda azalarak da olsa uzun dönemli bir koruma sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study to determine the effect of interpersonal relations counseling on premenstrual syndrome was carried out between 03.03.2020 and 01.01.2021 with university students who were determined to have premenstrual syndrome according to the online Premenstrual Symptom Screening Tool. A total of 80 students with premenstrual syndrome were recruited to the experimental and control groups, interpersonal relations counseling sessions were applied to the experimental group, and a booklet was given to the control group with suggestions for coping with premenstrual syndrome symptoms. Evaluation was carried out for both groups at the beginning of the application, at the end of the last session, and 3 months after the end of the sessions. Introductory Information Form, Premenstrual Symptoms Screening Tool, Perceived Stress Scale, Interpersonal Relationship Dimensions Scale and Premenstrual Symptom Diary were used to collect data. In the experimental group; After the application, the rate of people with Premenstrual Syndrome and their perceived stress scores decreased and this situation continued for 3 months. While there was a significant increase in Empathy, Trust in Others, and Emotional awareness score environments, which are sub-dimensions of the Interpersonal Relationship Dimensions Scale, it was determined that there was a significant decrease in the Confirmation dependency dimension. There was a significant decrease in the mean scores of the premenstrual symptom diary and its sub-dimensions. As a result, interpersonal relations counseling applied to students with premenstrual syndrome reduces premenstrual symptoms, lowers perceived stress, and increases students' ability to empathize, trust in others, and emotional awareness in their relations with people, reducing their feelings of approval and dependence, and a long-term effect on these issues, albeit decreasing. provides protection.