Radyasyon zırhlama uygulamaları için tellür bazlı yüksek yoğunluklu camların üretimi ve çok yönlü karakterizasyonu
Fabrication and multifaceted characterisation of high density tellur based glasses for radiation protection applications
  1. Tez No: 947877
  2. Yazar: MÜZEYYEN GÖKÇE ERDOĞAN SÜTLAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ AKKUŞ, PROF. DR. HÜSEYİN OZAN TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Radyasyon bir enerji olup yaşadığımız evrenin bir parçasıdır ve korunmak için en önemli optimizasyon zırhlamadır. Kurşun, zırhlama açısından en etkin maddesel ortam olarak tanımlanmaktadır. Ancak, kurşunun insan sağlığı ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerinden dolayı çevre dostu yüksek yoğunluklu kurşunsuz malzeme arayışları önem kazanmıştır. Çalışmamızda, 20 adet cam grubunun zırhlama parametreleri incelenmiş ve elde edilen sonuçlar ile de kurşun katkısı olmayan yüksek yoğunluklu TBZCT kodlu cam kompozisyonu üretilerek, incelenen cam grupları ile tüm radyasyon zırhlama parametreleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca üretimi sağlanan TBZCT kodlu cam kompozisyonunun teorik ve deneysel hesaplamaları yapılarak karşılaştırılmıştır. Böylece kurşun katkılı camlara, tüm parametreler açısından en yakın sonuçları veren TBZCT kodlu cam kompozisyonu, katkı sağlaması amacıyla literatüre sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Radiation is a form of energy and constitutes a part of the universe we live in. Shielding is the most crucial optimization for protection against it. Lead is defined as the most effective material medium in terms of shielding. However, due to the adverse effects of lead on human health and the environment, the search for environmentally friendly, high-density lead-free materials has gained significance. A novel high-density, lead-free glass composition, designated as TBZCT, was developed as a result of this study. All radiation shielding parameters of this composition were then compared with those of the studied glass groups. Furthermore, the shielding performance of the TBZCT glass was evaluated through both theoretical and experimental measurements, and the results were compared to validate consistency. Thus, the TBZCT glass composition, which yielded results closest to lead-containing glasses across all parameters, has been presented to the literature as a potential alternative.