Uluslararası iletişimde Çin
Chinese ideology in international communication
  1. Tez No: 94790
  2. Yazar: ŞEVKET NASİR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZER AKARCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
209 ÖZET Tez konusu“Uluslararası İletişimde Çin ve Çin İdeolojisi olup, bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş; konunun tanımı ve çalışmanın amacı, çalışmanın varsayımları, yöntem ve planlarına yer verilmektedir. Birinci bölüm propagandayla ilgili çeşitli tanımlara yer vermekle birlikte propagandanın kitle iletişim araçlarındaki yerini ve kullanılış şeklini içermektedir. Böylelikle birinci bölümde teorik çerçeve ortaya konarak Çin ve Tayvan radyoları arasındaki savaş da örnek olarak incelendi. Bu örnekte propaganda ve ideolojinin hangi boyutlara kadar kullanılabileceği gözler önüne serildi. Bu örneğe ek olarak Çin-Sovyetler Birliği arasındaki çatışma da diğer bir örnek olarak verildi. Tezin ikinci bölümde Çin'de Kapitalizmi ve Sosyalizmi tarihsel gelişimi ile incelendi. Bu karşıt ideolojileri yaymak için kullanılan Çin radyolarının gelişim evreleri ortaya çıkarıldı. Bu süre içinde kitle iletişim araçları devlet tarafından kontrol ediliyordu ve bu iki karşıt ideoloji bir diğerini propaganda kullanarak alt etmeye çalışıyordu. Tezde, diğer propaganda faaliyetlerini de göz önünde bulunduruldu. Diğer yandan 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Çin'de Komünist partinin iktidara gelmesi bize çağdaş Çin'de propagandanın rolünü incelememiz için önemli bir fırsat sundu. Tezde devletin ideolojik propaganda aracı olarak önemli bir rol oynayan Pekin radyosu incelendi ve bu radyonun Maoist propaganda yayını açıklandı. Bu bölümde Doğu Türkistan'da yaşayan Türk azınlıkları üzerinde uygulanan ”Kültür Devrimi“ ve ”Maoist Propaganda" incelendi. Tezin üçüncü bölümünde, Mao'nun ölümünden sonra başa geçen Deng Xiaoping'in dönemi araştırıldı. Bu bölümde, Çin Komünist Partisinin 1978 Ağustos'unda gerçekleştirilen 11. Genel Kongre 3. Umumi Toplantısı ve günümüze kadar yaşanan gelişmeler incelendi. Tezde devlet kontrolündeki kitle iletişim araçlarının yayınlarında görülen değişiklikler politik ve ekonomik yaklaşımlar ışığında değerlendirildi, özellikle de 1989'un Haziranında Tian Enmen'de yaşanan toplumsal olay ve bu olayın Çin halkı üzerindeki etkisi araştırıldı. Bu bölüm aynı zamanda Çin'in insan hakları ve gün ve gün gelişen milliyetçiliğini kitle iletişimindeki yerini de içermektedir. Tezde Çin milliyetçiliğinin komünizmi yendiği savunuldu. Sonuç bölümünde, Çin'in bölgesel güç olmaktan Küresel güç olmaya geçmek istediği ancak bir çok etkenin bunu engellediği belirtildi.
Özet (Çeviri)
210 ABSTRACT This study under the title of“China and Chinese ideology in international communications”consists of three sections: In the first section, propaganda and ideology have been examined in international broadcasts. Thus, a theoretic framework have been established. Then the war between China and Taiwan radios have been taken as an eşample. In the study by using this example, to what eştent propaganda and ideology can bu used, have been inspected in addition to this example, another conflict, China- Soviet Union have been taken as another example. In the second section, the development of Capitalism and socialism in China historically have been examined. And developing process of the radios which were undertaking to spread each ideology, have been investigated. In this era, mass communication devices wee controlled by the state, And two distinct ideology were tried to overcome one another by using propaganda. The study also taking into consideration this propaganda actions, on the other hand, China Communist Party after World War II and this gave our study another opportunity to examine the role of propaganda in present China. In the study, Peking Radio that plays a very important role as an ideological propaganda tool of the state, have been examined and Mao's ideological propaganda in the broadcast of this radio have been discussed. In the aspect, the effect of“Cultural revolution”and“Marxist propaganda”in the Turkish minorities in“East Türkistan”has been examined. In the third section of the study, political changes following Mao's death and in Deng Xiao Ping's period have been discussed. In this section, eleventh general congress and third summit of the China communist party in August 1978, and events from then until today have been examined. And in the study with the change in political and economical approaches, the change in broadcats of state controlled mass communicating devices have been studied. Especially June 1989 Tian Enmen massacre and the effeact of Tian Enmen over China have been discussed. This section also includes in the view of mass communication, Chinas's position in“human rights”and by day developing“Chinese nationalism”. The study says that today in China nationalism overwhelms communism. In the result, the study says that China wants to transfer himself from regional power to global power. But there are some factors that can preventChina to become a global power.