Üniversitelerde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik bilgi grafikleri (infografik) tasarımı (Eskişehir Osmangazi Üniversitesi örneği)
Infographics design based on social gender equality in universities (the example of Eskisehir Osmangazi University)
  1. Tez No: 677259
  2. Yazar: DOĞANCAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİRİN ŞENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüz koşullarında teknolojinin gelişimi ile birçok değişim yaşanmakta ve yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte kitle iletişim araçları da evrilmektedir. Hızla gelişen ve değişen bu mecralarda, doğru iletişimin sağlanabilmesi büyük önem kazanmaktadır. Çağın en önemli iletişim dillerinden biri olan görsel iletişim dili bilginin, verilmek istenilen mesajın hızlı ve etkili bir biçimde hedef kitleye iletilmesine olanak sağlamaktadır. Bilgilendirme tasarımı ise karmaşık ve düzensiz olan bilgiyi planlı ve anlaşılabilir biçime dönüştürerek izleyiciye bir anlamda bilgi grafiği sunar. Bilginin ve bilgilendirme biçiminin tasarımı olan bilgilendirme tasarımı birçok alanda çözüm sunmaktadır. Araştırmanın amacı Eskişehir Osmangazi Üniversitesini toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından incelemek ve elde edilen verileri görsel iletişimde bir anlatım aracı olan bilgilendirme tasarımı formatında görselleştirmektir. Bu temel amaç doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda alanyazın ve bilgilendirme tasarımı taraması yapılmıştır. Ulusal ve uluslararası alanda üniversitelerin bu konudaki çalışmaları incelenmiştir. Araştırma kapsamında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde akademik ve idari personel ile öğrenci sayıları açısından toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili veriler sözlü görüşmeler ve üniversitenin tarihçesine yönelik basılı ve dijital kaynaklardan elde edilmiştir. Araştırmalar ve elde edilen veriler ışığında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik bilgilendirme grafikleri (İnfografikler) ve bir adet kitapçık tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the evolution of technology, many changes are happening; the mass media evolves with the technology as well. In fastly evolving and changing these fields, the importance of providing the right communication has also increased. The visual communication, which is one of the most important communication languages; allows the message to deliver to target audience in a fast and effective way. On the other hand, the information design changes complex and disorganized information to well-planned and understandable shape and presents a information graph to the audience in a sense. The information design, which is a design of information and informing style, provides solution in many areas. The purpose of this research is to analyze Eskisehir Osmangazi University on social gender equality and turning findings to the visual communication data using information design. In line with this basic purpose, a widely literature and information design search has been made on the topic of social gender equality. Nationally and internationally, the studies of the universities on this area have been reviewed. In the scope of research, the data on social equality gender in terms of academic and administrative staff numbers and the student numbers have been obtained from verbal interviews and digital and printed resources about the history of the university. In the light of these researches and findings, a booklet and infographics about social gender equality on Eskişehir Osmangazi University.