Örgüt içi işgücü piyasalarında eğitim ve istihdam ilişkisinin değerlendirilmesi
Evalution of the relationship between internal labor markets education and employment
- Tez No: 94791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJLA TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Bu araştırmada, birincil işgücü piyasasında faaliyet gösteren büyük işletmeler içerisinde gelişen örgüt içi işgücü piyasalarında, işverenlerin eğitim- istihdam ilişkisini konusundaki görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, işverenlerin işgücünü işe alma ve yükseltme sürecinde önem verdikleri özelliklerin neler olduğu ve bunlar arasında öğrenim düzeyinin belirgin bir tercih nedeni olup olmadığı, insangücü kümelerine göre eğitim-istihdam ilişkisinin hangi kuram çerçevesinde algılandığı belirlenmeye çalışılmıştır. Aynca araştırmada işverenlerin işgücünü ücretlendirmede önem verdikleri özelliklerin neler olduğu ve bunlar arasında eğitim düzeyinin belirgin bir tercih nedeni olarak değerlendirilme durumu araştırılmıştır. Anket tekniğinin kullanıldığı araştırmada, araştırmacı tarafından iki veri toplama aracı (personel ve üretim yöneticisine yönelik olarak) geliştirilmiştir. Geliştirilen veri toplama araçları, araştırmanın ömeklemini oluşturan 215 işletmeye posta yoluyla gönderilmiştir. Gönderilen veri toplama araçlarından, 103 personel yöneticisi, 102 üretim yöneticisi veri toplama aracı olmak üzere, toplam % 48'i geri dönmüştür. Araştırmanın sonuçlan aşağıda özetlenmiştir. 1. İşletmeye orta düzey yönetici alırken, eğitim düzeyinin belirgin bir tercih nedeni olduğu saptanmıştır. İşverenlerin yarısından fazlası, orta düzey yöneticiler için eğitim-istihdam ilişkisini insan sermayesi kuramı çerçevesinde algılamaktadır. Orta düzey yönetici kadroları ağırlıklı olarak işletme içi kaynaklardan doldurulmaktadır. Orta düzey yöneticilerin yükseltilmesinde insan ilişkileri güçlü, kendini gösterebilen, kendini geliştirebilen adaylar tercih edilmektedir 2. Örgüt içi işgücü piyasasında, işverenlerin işletmeye büro personeli alırken, eğitim davranış özelliklerinden sonra gelen bir tercih nedenidir. Genel olarak, büro personeli için eğitimin işgücü piyasasındaki işlevi, kuyruk hipotezi çerçevesinde belirtilen görüş yönünde değerlendirilmektedir. İşverenlerin önemli bir yüzdesine XIVgöre, büro personeli kadroları işletme dışı kaynaklardan doldurulmaktadır Büro personelinin ücretininin belirlenmesinde, eğitimin etkili olduğu belirlenmiştir. 3. İşverenler, işletmeye mühendis alırken eğitimi belirgin bir tercih nedeni olarak görmektedirler. İşverenlerin büyük çoğunluğu tarafından mühendisler için eğitim-istihdam görüşü olarak, insan sermayesi kuramı yönündeki görüşü benimsedikleri görülmüştür. Örgüt içi işgücü piyasasında mühendis kadrolarının doldurulmasında işletme dışı kaynaklardan yararlanılmaktadır. Mühendis ücretlerini belirlemede eğitimin birinci derecede etkili olduğu saptanmıştır 4. İşverenler tarafından, üretimde fiilen çalışan teknisyen, usta-ustabaşı ve nitelikli işçi alımında, eğitimin görece belirgin bir tercih nedeni olmadığı saptanmıştır. İşverenlerin çoğunluğu, üretimde fiilen çalışan personel için, eğitimin işgücü piyasasındaki işlevini, daha çok kuyruk hipotezi yönünde tanımlamıştır. Üretimde fiilen çalışan teknisyen, usta-ustabaşı ve nitelikli işçi kadroları ağırlıklı olarak işletme içi kaynaklardan doldurulmaktadır. Diğer yandan, bu işgücü kümesinde bulunanların ücretlerini belirlemede eğitimin, yapılan işle ilgili tecrübeden sonra gelen bir etmen olduğu belirlenmiştir. 5. Örgüt içi işgücü piyasasında işverenler işletmeye düz işçi alırken, eğitimi önemli bir tercih nedeni olarak görmemektedirler. İşverenlerin çoğunluğu, düz işçiler için eğitim-istihdam ilişkisini ikili işgücü piyasası çerçevesince belirtilen görüş doğrultusunda tanımlamışlardır. Düz işçi kadrolarının işletme dışı kaynaklardan karşılandığı görülmüştür. Düz işçi ücretlerini belirlemede eğitimin davranış özelliklerinden sonra gelen bir etmen olduğu saptanmıştır. XV
Özet (Çeviri)
128 ABSTRACT The main objective of this research was to determine the perceptions of the employers on education - employment relationships in the in-organization labor market within large-scale enterprises operating in the labor market. In order to achieve this the prequalifications required by the employers for the recruitment and promotion whether the education level is preferable in the recruitment process and definition and the features of the theory by which the relationship between the education and the employer are perceived in accordance with the man force sets are examined. In addition, the qualification required for the payment and the preferability of the education in the recruitment process are examined. The main data collection technique was the postal-questionnaire. In order to gather data, two different questionnaire form, one for the personnel manager and the other for the production manager were designed. The research sample was 215 enterprises. % 48 rate of return is achieved. 103 personnel and 102 production managers were selected from the above research sample. The results of this research are as follows: 1. It has been found that, the education level is preferable and of importance in the recruitment of the medium level manager. More than half of the employers perceived the relations between the education and employment for the medium level manager within the human capital theory. Medium level manager post is compensated from the internal resource of the medium level managers, the persons who are self-confident open to new technologies and have good communication skills are preferable. 2. In the in-organization man force market, educational level is less important than the behavior skills of the persons to be selected within office staff in the recruitment process. Generally, for the office staff, the function of training in the man force labor market is evaluated within the review defined in the tail129 hypothesis. To most of the employers, the office staffing in compensated from the external resources of the enterprise. Education has been determined to be of importance in the determination of the salary for office staff. 3. Educational qualification was seen to be the most crucial factor for employers in the recruitment of engineers. Theory on man force labor market is considered to be preferable for most of the employers in the recruitment process of these engineers. The staffing is compensated by the external resources of the enterprises. Education is considered to be the most crucial factor in the determination of the salary for engineers. 4. Educational qualification was found to be not preferable in the recruitment process of active technicians, masters and qualified workers. Most of the employers have defined the function of the education in the man force labor market within the tail hypothesis. The internal resources of the enterprises compensate related staffing. 5. In the in-organizational labor force market, educational level was not considered to be a crucial factor in the recruitment process of the nonqualified workers. Most of the employers considered the relationship between the education and employment as within bilateral labor force market. External resources of the enterprises compensate related staffing. Education is the other important factor coming after the behaviour factor in the determination of the salaries for non qualified workers.