Eğribayat (Konya/ Selçuklu) mahallesinin jeoloji ve yerleşim yeri açısından obruk riskinin araştırılması
Investıgatıon of the rısk of stockhole ın Eğribayat (Konya/ Selçuklu) neighborhoodın terms of geology and settlement
  1. Tez No: 947925
  2. Yazar: MUSTAFA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF DELİKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışma alanı; Konya İl Merkezinin 37 km Kuzeyinde yer alan yaklaşık 306 hektarlık alanı kapsamaktadır. Neotektonik konum açısından yöre Orta Anadolu Ovalar Bölgesi ve Konya- Eskişehir Neotektonik bölgesi içerisinde bulunmaktadır. Çalışma alanında temel birim olarak Lorasdağı formasyonu yer almaktadır. genellikle açık gri, bej, beyazımsı, kalın orta katmanlı, yer yer oolitik ve algli karbonatlı kireçtaşlarından oluşmuştur. Bu formasyonunun üzerine açılı uyumsuzlukla Divanlar formasyonu gelmektedir. Bu formasyon yelpaze çökelleri, yan tutturulmuş, karbonatlı, çamur destekli kum, çakıl ve seyrek bloktan oluşur. Formasyon, tümüyle Loras formasyonundan türemiş köşeli çakıllı, tane destekli, orta-kalın katmanlı, sıkı tutturulmuş çakıltaşlanndan oluşur. Ayrıca Divanlar formasyonu özellikle fay dikliklerinde ve düzlüklerinde biriken kırıntılı çökellerdir. Bölgede fay zonu içerisinde yer alan birden çok normal eğim atımlı faylar bulunmaktadır. Bu faylar Divanlar formasyonunun yaşlı çökellerini askıya alabilmektedir. Bu nedenle mercek geometrili iri çakıllı birimler farklı düzeylerde görülebilmektedir. Konya çöküntü havzası batıda Konya fay zonu (KOFZ); kuzeyde Karaömerler fayı; doğuda ise Divanlar fayı ve Göçü fayı ile sınırlanmıştır. Bu nedenle bu tez çalışması ile bölgenin obruk potansiyeli ve gömülü risklerin araştırılması amaçlanmaktadır. Tez kapsamanda ERT (Elektrik Rezistivite Tomografi), Sondaj, Mikrotremör, MASW gibi jeolojik ve jeofiziksel yöntemler kullanılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde bölgede olası gömülü riskler (Fay, boşluk, çatlak, formasyon geçişleri vb) belirlenmiş ve bu risklerin kaldırılması ve iyileştirilmesi için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area covers an area of approximately 233 hectares located approximately 37 km north of Konya city center. Konya region is a region surrounded by active faults. In terms of neotectonic location, the region is located within the Central Anatolian Plains Region and Konya-Eskişehir Neotectonic region. The study area is located in the extreme part of the northeastern wing of Kızılören graben, just west of the Konya fault zone that borders the western edge of the approximately N-S trending Konya basin. In addition, Konya Closed Basin is bordered by the Divanlar fault in the east and the Karaömerler fault in the north. The Lorasdağı formation is the basic unit in the study area. It is generally composed of light gray, beige, whitish, thick medium-layered, occasionally oolitic and algal carbonate limestones. The Divanlar formation overlies this formation with an angular unconformity. This formation consists of fan deposits, side-sequestered, carbonated, mud-supported sand, gravel and sparse blocks. The formation consists of angular pebbled, grain-supported, medium-thick layered, tightly-sequestered conglomerates derived entirely from the Loras formation. In addition, the Divanlar formation is a clastic sediment that accumulates especially on fault scarps and plains. There are multiple normal dip-slip faults located within the fault zone in the region. These faults can suspend the old sediments of the Divanlar formation. For this reason, large gravel units with lens geometry can be seen at different levels. The Konya depression basin is bordered by the Konya fault zone (KOFZ) in the west; the Karaömerler fault in the north; and the Divanlar fault and Göçü fault in the east. Therefore, this thesis study aims to investigate the sinkhole potential and buried risks of the region. Geological and geophysical methods such as ERT (Electrical Resistivity Tomography), Drilling, Microtremor, MASW were used within the scope of the thesis. As a result of these studies, possible buried risks (faults, cavities, cracks, formation transitions, etc.) in the region were determined and suggestions were given for the removal and improvement of these risks.