Gebelerde HBV enfeksiyonunun seyri, yönetimi ve perinatal bulaştan korunma
Course and management of HBV infection in pregnancy, and prevention of perinatal transmission
- Tez No: 947961
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BATIREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
GIRIŞ: Hepatit B enfeksiyonu tüm dünyada yaygın olarak görülen önemli bir sağlık problemidir. Enfeksiyonun yayılmasında önemli bir parametre de anneden bebeğe bulaştır. Çalışmamızda Kronik Hepatit B (KHB)'nin gebelikteki seyri ve perinatal bulaştan korunma yolları irdelenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu tez çalışmasında, Aralık 2013 ve Mayıs 2016 tarihleri arasında prospektif olarak, Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği'ne ve Hepatit Polikliniği'ne başvuran, 18 yaş üzeri; gebe kalmadan önce HBsAg (+)'liği bilinen ve gebeliği sırasında HBsAg (+) saptanan gebeler ile yenidoğanları takibe alındı. Rehberler çerçevesinde tedavi endikasyonu olan gebelere uygun antiviral tedavi başlandı. Yenidoğanlara ilk 12 saat içinde Hepatit B aşısı + HBIg yapılması sağlandı. Bebeklerden 7. Ayda HBsAg ve anti HBs tetkikleri istendi. Perinatal bulaşta risk faktörleri ve gebelik takibi irdelendi. BULGULAR: Çalışmada takip edilen 165 gebenin %15,8'i HBeAg pozitif, %84,2'si HBeAg negatif saptandı. Doğum eylemi gerçekleşenlerin %35,1'i normal spontan vajinal doğum, %64,9'unda C/S ile doğum yaptı. Çalışmamızda katılımcıların %80,6'sı gebelikte tedavisiz olarak izlendi. Bu grupta çoğunlukla inaktif HBsAg taşıyıcılar yer aldığı için gebelikte önemli bir problem yaşanmadı. Ancak tedavi almayan grupta, doğum sonrası ALT değerlerinin doğum öncesi ALT değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı artış gösterdiği saptandı. Katılımcıların %9,1'ine gebelikte tedavi başlandı. Tedavi başlanan grup incelendiğinde; önceden HBsAg pozitif çocuk olma öyküsü olan gebelerde, HBeAg (+) olanlarda ve doğumdan önce ALT değeri yüksek olanlarda, gebeliği esnasında tedavi başlanma oranındaki artış istatiksel açıdan anlamlı saptandı. Tüm yenidoğanlara Hepatit B aşısı ve HBIg yapılması önerildi. Takipte doğum eylemi gerçekleşen 134 gebenin 125 yenidoğanına (7 aylıkken) HBsAg bakıldı ve tümü negatif saptandı. TARTIŞMA: Çalışmamızda kronik HBV' nin gebelikte genellikle iyi tolere edilmekle birlikte, ciddi alevlenmelere de neden olabilen bir enfeksiyon olduğu görüldü. HBsAg (+) gebe yakın takip edilerek, gerekli ise antiviral tedavi başlanarak ve yenidoğana Hepatit B aşısı + HBIg uygulanarak perinatal bulaşın önlenebileceği görüldü.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: More than 360 million persons worldwide are chronically infected by the hepatitis B virus. Perinatal transmission remains the most frequent route of infection. In this study, we research how to manage HBV during pregnancy and try to reduce vertical transmission by maternal screening programs and universal vaccination in newborns with active and passive immunoprophylaxis. METHODS: We conducted a prospective study between December 2013 - May 2016, included 165 HBsAg (+) pregnant women whom aged ≥ 18 years. We follow- up them during the pregnancy and after delivery for 6 months and the newborns followed up for 7 months. To minimize fetal exposure, we have started antiviral therapy according to universal guidelines, to pregnants who have high viremia. All infants whose mothers were HBsAg positive were vaccinated with a standard immunoprophylaxis. Serum HBV markers were tested among these infants at 7 months of age. RESULTS: The prevalence of HBeAg (+) and (-) patients among 165 pregnant women was 15,8% and 84,2% respectively. Participants are divided into two groups; pregnants who received treatment (9,1%) or not (80,6%). Pregnant group that observed without treatment includes inactive HBsAg carriers generally. We observed mostly no troubles during the pregnancy period in this group; however postnatal ALT values were found significantly increased, rather than prenatal ALT values. Also we found that; the HBeAg (+) pregnant and who have high prepartum ALT values or previously HBsAg (+) child history had more treatment ratio than others. In our study all infants that was born in the study period, have found HBsAg (-) at 7. mounths. CONCLUSIONS: We observe that chronic HBV in pregnancy causes no trouble on pregnants' health generally but also serious flare can be occur. Therefore we have to observe the HBsAg (+) pregnant during the pregnancy and postpartum period to protect maternal health. Maternal screening programs, providing antiviral therapy to appropriate pregnant and active / passive immunoprophylaxis given to newborns can reduce vertical transmission ratio.