Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası bireylerde internet bağımlılığı ve e-sağlıklı beslenme okuryazarlığının vücut kitle indeksi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between internet addiction and e-healthy nutrition literacy and body mass index in individuals between 18-65 years of age applied to Hatay Mustafa Kemal University hospital family medicine outpatients
- Tez No: 947962
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR DÖNER GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada 18-65 yaş arası bireylerde internet bağımlılığı ve sağlıklı beslenme okuryazarlığı ile vücut kitle indeksi (VKİ) arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipteki araştırma, 01.12.2024-15.01.2025 tarihleri arasında bir üniversite hastanesi aile hekimliği polikliniğine başvuran 378 hasta ile yürütüldü. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, İnternet Bağımlılığı Ölçeği (İBÖ) ve e-Sağlıklı Beslenme Okuryazarlığı (e-SBO) Ölçeği uygulandı. Veriler IBM SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Bulgular: Katılımcıların %52,9'u (n=200) kadın, %47,1'i (n=178) erkektir, yaş ortalaması 35,4±12,2 yıldır. İBÖ toplam puanı ile VKİ arasında ilişki saptanmadı (p=0,180). Fazla kilolu bireylerde e-SBO ölçeği puanları obez bireylere göre daha yüksek saptandı (45,7±6,3'e 42,0±8,2; p=0,004).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the relationship between internet addiction, healthy nutrition literacy and body mass index (BMI) in adults aged 18-65. Material and Method: A cross sectional descriptive study was committed out in 01.12.2024-15.01.2025 composing 378 patients admitted to a University Hospital Family Practice Outpatients. A questionnaire include Sociodemographic data from, Internet Addiction Scale (IAS) and e-Healthy Diet Literacy (e-HDL) Scale was applied. Data were analyzed with IBM SPSS 22.0 program. Results: Participants were 52.9% (n=200) female, 47.1% (n=178) male, mean age was 35.4±12.2 years. No correlation was found between IAS total score and BMI (p=0.180). The e-SBO scale scores were found to be higher in overweight individuals compared to obese individuals (45.7±6.3 vs. 42.0±8.2; p=0.004).