Timokinonun, ilaç salınım sistemi için liposomal kapsüllenmesi, stabilite çalışmaları karakterizasyonu ve rahim ağzı kanser hücrelerinde in vitro anti kanserojen etkisinin araştırılması
Liposomal encapsulation of thymoquinone for drug delivery system, characterization of stability studies and in vitro anticarcinogenic effect on cervical cancer cells
  1. Tez No: 947964
  2. Yazar: BEYZA NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASRET YARDİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Nanoteknoloji ve Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında, çörek otu yağından elde edilen biyolojik olarak aktif bileşen timokinonun (TQ), lipozomal sistemler aracılığıyla hedeflenmiş ilaç taşıyıcısı olarak kullanımı araştırılmıştır. TQ'nun düşük suda çözünürlüğü ve biyoyararlanımı nedeniyle, stabilitesini ve terapötik etkinliğini artırmak amacıyla lipozomal formülasyonlar geliştirilmiştir. Formülasyonlar üç farklı yapıda hazırlanmıştır: boş (blank) lipozom, TQ yüklü lipozom (TQ-LP) ve kitosan kaplı TQ yüklü lipozom (CS-TQ-LP). Fosfolipit içeriği yumurta sarısından elde edilerek formülasyonların temel yapı taşı olarak kullanılmıştır. Lipozomal yapılar ince film hidratasyon tekniği ile hazırlanmış ardından sonike edilip liyofilizasyona tabi tutulmuştur. Hazırlanan preparatlar partikül boyutu, zeta potansiyel, Polidispersite İndeksi(PDI), enkapsülasyon verimi, morfolojik yapı (TEM), FTIR, DSC ve XRD analizleri ile karakterize edilmiştir. UV-vis spektrofotometre ile TQ'nun enkapsülasyon verimi hesaplanmıştır. Blank, TQ-LP ve CS-TQ-LP formülasyonlarının partikül boyutları sırasıyla 265,1nm, 222,3 nm ve 277,4 nm, zeta potansiyelleri -27,19, –36,96 mV ve –34,05 mV olarak ölçülmüştür. Enkapsülasyon verimleri %94'ün üzerindedir. XRD ve DSC analizlerinde TQ'nun amorf faza geçtiği ve taşıyıcı matrise başarıyla entegre olduğu doğrulanmıştır. TEM analizlerinde küresel ve heterojen yapılar gözlenmiş, FTIR spektrumlarında ise bileşenler arası etkileşimler tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular paralelinde, TQ'nun lipozom ile enkapsülasyon formunun kanser hücresi modeli olan HeLa hücreleri üzerinde daha toksik etki gösterdiği ve bu durumun, hem hedefleme hem de kontrollü salım kapasitesi açısından avantaj sağladığını göstermektedir. Sonuçlar, TQ'nun lipozomal formülasyonu ile biyolojik etkinliğinin artırılabileceğini ve rahim ağzı kanseri gibi hedefli kanser tedavilerinde umut vadeden bir yaklaşım olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the use of thymoquinone (TQ), a biologically active compound derived from black seed oil, as a targeted drug carrier via liposomal systems was investigated. Due to the low water solubility and bioavailability of TQ, liposomal formulations were developed to enhance its stability and therapeutic efficacy. Three different formulations were prepared: blank liposomes, TQ-loaded liposomes (TQ-LP), and chitosan-coated TQ-loaded liposomes (CS-TQ-LP).Phospholipids extracted from egg yolk were used as the main structural components of the formulations. Liposomal structures were prepared using the thin-film hydration technique, followed by sonication and lyophilization. The formulations were characterized by particle size, zeta potential, polydispersity index (PDI), encapsulation efficiency, morphological analysis (TEM), FTIR, DSC, and XRD analyses. Encapsulation efficiency of TQ was determined by UV-vis spectrophotometry. The particle sizes of the blank, TQ-LP, and CS-TQ-LP formulations were measured as 265.1 nm, 222.3 nm, and 277.4 nm, respectively, while the zeta potentials were –27.19 mV, –36.96 mV, and –34.05 mV. Encapsulation efficiencies were over 94%. XRD and DSC analyses confirmed that TQ transitioned to the amorphous phase and was successfully integrated into the carrier matrix. TEM images revealed spherical and heterogeneous structures, while FTIR spectra indicated interactions between the components.Based on the findings, the encapsulated form of TQ demonstrated a more pronounced cytotoxic effect on HeLa cells, a cervical cancer model, indicating that the system offers advantages in terms of both targeted delivery and controlled release. Overall, the results suggest that the liposomal formulation of TQ can enhance its biological activity and represents a promising approach for targeted cancer therapies, particularly for cervical carcinoma.