Hövsan atıksu arıtma tesisi çıkış suyunun yeniden kullanım alternatiflerinin incelenmesi
The investigation of reuse alternatives of Hövsan wastewater treatment plant effluent
- Tez No: 947963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN KÜÇÜKÇONGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında amaç Azerbaycan'da bulunan Hövsan Atıksu Arıtma Tesisi'nden Hazar denizine deşarj edilen arıtılmış atıksuyun yeniden kullanım alternatiflerini araştırmaktır. Bu amaçla Hövsan Atıksu Arıtma Tesisi'nden 2019-2023 yıl aralığı için giriş ve çıkış atıksu örneklerine ait aylık ortalama parametrik değerler temin edilmiş, pH, çözünmüş oksijen, BOİ, KOİ, AKM, klorür, azot türleri, bulanıklık ve sülfat için 5 yıllık minimum, ortalama ve maksimum değerler hesaplanmıştır. Hövsan Atıksu Arıtma Tesisi'nde arıtılmış atıksuya ait 2019-2023 yılları aylık verileri incelendiğinde, yıllık ortalama pH değerleri 7.18-7.57 aralığında tespit edilmiştir. 2019-2023 yılları arasında arıtılmış atıksuların yıl bazında aylık ortalama BOİ değerlerinin 16.1-20.8 mg/L aralığında değiştiği, maksimum aylık ortalamanın ise 2020 yılı Mayıs ayında 36.7 mg/L olarak belirlendiği görülmektedir. AKM parametresinin 2019-2023 yılları arasında yıllık ortalama değerleri 28-34.7 mg/L aralığındadır. Beş yıl için elde edilen yıllık maksimum değerler de 35-39 mg/L aralığında bulunmuştur. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda, Türkiye'deki yasal sınırlandırmalar baz alındığında, Hövsan Atıksu Arıtma Tesisi'nde arıtılmış atıksuyun, pH, AKM ve BOİ değerlerine göre gıda ürünü olmayan bitkiler veya ticari olarak işlenen bitkilerin sulamada kullanılabilecek asgari şartları sağlayabileceği, ancak atıksuyun mikrobiyolojik analizleri, ağır metal, tehlikeli kimyasallar, SAR değerleri ve toprağın genel yapısı ile ilgili bilgilerin de bu verilerle birlikte değerlendirilmesi gerektiği söylenebilir. İşlenmeyen gıda ürünlerinin sulanmasında kullanım, endüstriyel kullanım ve içme suyu temininde kullanım gibi alternatifler için, membran ya da ileri oksidasyon proseslerini içeren ileri arıtım ünitelerinin ilave edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the reuse alternatives of treated wastewater discharged from the Hövsan Wastewater Treatment Plant in Azerbaijan into the Caspian Sea. For this purpose, monthly average parametric values of inlet and outlet wastewater samples from the Hövsan Wastewater Treatment Plant for the years 2019-2023 were obtained, and 5-year minimum, average, and maximum values were calculated for pH, dissolved oxygen, BOD, COD, TSS, chloride, nitrogen species, turbidity, and sulfate. When the monthly data of the treated wastewater in the Hövsan Wastewater Treatment Plant for the years 2019-2023 were examined, the annual average pH values were determined to be in the range of 7.18-7.57. It is observed that the monthly average BOD values of treated wastewater between 2019-2023 varied between 16.1-20.8 mg/L, and the maximum monthly average was determined as 36.7 mg/L in May 2020. The annual average values of the AKM parameter between 2019-2023 were between 28-34.7 mg/L. The annual maximum values obtained for five years were found to be between 35-39 mg/L. As a result of all these evaluations, it can be said that, based on the legal limitations in Turkiye, the wastewater treated in the Hövsan Wastewater Treatment Plant can meet the minimum conditions that can be used in irrigation of non-food plants or commercially processed plants according to pH, AKM and BOD values, but the microbiological analyzes of the wastewater, heavy metals, hazardous chemicals, SAR values and information on the general structure of the soil should also be evaluated together with this data. For alternatives such as use in the irrigation of unprocessed food products, industrial use and use in drinking water supply, advanced treatment units including membranes or advanced oxidation processes need to be added.